
Americký prezident George W. Bush zriadil Úrad pre vnútornú bezpečnosť. Za jeho šéfa vymenoval svojho priateľa, doterajšieho pensylvánskeho guvernéra Toma Ridgea (vpravo). FOTO – TASR/EPA
Od nedele úraduje v Západnom krídle Bieleho domu neďaleko Bushovej Oválnej pracovne nový muž s novými právomocami. Volá sa Tom Ridge a na žiadosť starého priateľa Georgea Busha zanechal post guvernéra Pensylvánie. „Veľmi dobre viem, kde je teraz moje miesto,“ poznamenal.
Tom Ridge sa stal riaditeľom novej agentúry pod názvom Homeland Security Office (Úrad bezpečnosti vlasti). Američania prijali vytvorenie nového úradu na úrovni ministerstva so zadosťučinením. Ide totiž o agentúru, ktorá má vo zvýšenej miere dbať o bezpečnosť obyvateľstva. Je zrejmé, že jej vytvorenie pred 11. septembrom nebolo v pláne.
Hrozba nových teroristických útokov, tentoraz ako odveta za americko-britskú vojenskú akciu proti vojenským cieľom v Afganistane, sa logicky zvýšila a Tom Ridge má za úlohu znížiť šance útočníkov na minimum.
Tom Ridge je dávnym a veľkým priateľom terajšieho prezidenta. V zozname kandidátov na viceprezidenta Ameriky stál najvyššie. Bush mu dôveroval a veril, že potrebné hlasy voliteľov významného štátu bez problémov skončia v jeho vrecku. Lenže v Pensylvánii zabodoval demokratický protikandidát a vtedajší viceprezident Al Gore. Ridge sa do Bieleho domu ako dvojka nedostal. Práve v Pensylvánii sa 11. septembra zrútilo na zem švrté teroristami unesené lietadlo. Zrejme išlo o stroj, ktorý mal za cieľ udrieť priamo na Biely dom.
Na začiatok dostal Ridgeov nový úrad rozpočet 25 miliónov dolárov a Kongres bude čoskoro rokovať nielen o zvýšení tejto položky, ale aj o rozšírení právomocí. Už teraz sú nemalé: Tom Ridge je nad ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom, ale aj nad riaditeľom tajnej služby CIA Georgeom Tennetom. Bude mať čo hovoriť aj do činnosti FBI a celkovo má jeho právomoc pokryť vyše štyridsať rôznych, najmä bezpečnostných inštitúcií. Bude však predovšetkým akýmsi koordinátorom medzi jednotlivými rezortmi, a ako sám hovorí, bude zapĺňať medzery v bezpečnosti Američanov. Postavením sa vyrovná Condoleezze Riceovej, prezidentovej poradkyni pre národnú bezpečnosť.
Keďže americké ministerstvo vnútra má úplne odlišnú náplň ako ministerstvá tohto názvu v Európe – zaoberá sa napríklad stavom ciest či objemom rybolovu – vzniká pocit, že George Bush vytvoril vlastne ministerstvo vnútra, aj keď na americký spôsob.