PARÍŽ – Spojené štáty americké sa pustili v nedeľu do vojny proti afganskému hnutiu Taliban a teroristickej sieti saudskoarabského multimilionára Usámu bin Ládina bez priamej ekonomickej motivácie. Afganistan však geograficky leží blízko nálezísk ropy v Kaspickom mori. Píše o tom francúzsky denník Le Figaro, ktorý sa pokúšal zistiť aj finančné pozadie intervencie v Afganistane.
Keď chcel americký prezident George Bush, otec súčasného prezidenta, v zime 1990 odôvodniť rozmiestnenie amerických vojakov pred Irakom, zdôraznil, že ide o morálnu povinnosť oslobodiť Kuvajt. Samozrejme, že chcel zachovať aj dva hlavné toky amerického spôsobu života: lacný benzín a plnú zamestnanosť, píše Le Figaro.
Po vyše desiatich rokoch sú USA v období recesie, ale do vojny sa pustili bez priamej ekonomickej motivácie. Afganistan, znivočený dvomi desaťročiami ozbrojených konfliktov, je čiernou dierou priemyslu, poľnohospodárstva a obchodu. Okrem cieľa odstrániť terorizmus možno odhaliť za kampaňou aj iné, finančné motívy, tvrdí Le Figaro. Afganistan leží blízko pri Perzskom zálive, zdroja ropy pre celú planétu. Okrem toho leží južne od Kaspického mora a jeho obrovských zásob zemného plynu a ropy. Na to, aby sa ropa z uvedenej lokality dostala do ázijských krajín s rýchlym rozvojom – čo je obrovská príležitosť na najbližších desať rokov – bolo by ideálne, aby ropovod prechádzal cez Afganistan. Ak sa USA podarí nastoliť nový režim v Kábule, dá sa predpokladať, že americkí predstavitelia ropného priemyslu sa v krajine rýchle objavia, dodáva denník, ktorý sa chce tejto téme venovať aj v najbližších číslach.
(tasr)