
Humanitárne balíčky obsahujú potraviny na deň pre jednu osobu.
FOTO - REUTERS
Americké vojenské lietadlá včera zhadzovali na Afganistan už druhú noc za sebou 37-tisíc potravinových balíčkov. Podľa OSN ohrozuje hlad v krajine až 7,5 milióna ľudí. V Británii sa minulý týždeň v súvislosti s útokom na Afganistan hovorilo o taktike „bomby a jedlo“. Američania ju skutočne uplatňujú, zdá sa však, že to nestačí.
Pracovníci z humanitárnych organizácií upozorňujú, že americké vojenské útoky i tak zlú situáciu zhoršili. Svetový program výživy (WFP) po útokoch na Afganistan potravinovú pomoc zastavil. Abigail Springová z WFP hovorí, že v skladoch v Afganistane sú ešte nejaké potraviny, ale ide o preteky s časom, ktorý sa bez dodávok zo zahraničia nedá vyhrať. Tuhá zima môže udrieť už na budúci mesiac.
Podľa WFP treba do Afganistanu denne dostať aspoň dvetisíc ton potravín. V dňoch pred útokom USA sa WFP darilo zo susedných štátov do Afganistanu prepraviť 500 ton denne. „Potravinové balíčky sú dočasným riešením,“ zhodnotil pre Washington Post americkú vládnu pomoc Peter Bell z organizácie -CARE USA. Slabšie stránky potravinového projektu zhrnul aj takto: ľudí môžu balíčky pri zhadzovaní z lietadiel zraniť, potraviny sa pri neorganizovanej tlačenici môžu pošliapať a môžu sa tiež dostať do nesprávnych rúk.
Potravinová pomoc je súčasťou americkej a britskej taktiky, ktorá má presvedčiť, že útok nie je zameraný proti obyvateľom. Balíčky majú hmotnosť asi 900 gramov. Je v nich ryža, zelenina, ovocie, maslo, jahodový džem a viaceré výživné prípravky. Z náboženského aj kultúrneho hľadiska by mali vyhovovať - neobsahujú napríklad bravčové mäso, ktoré moslimovia odmietajú. V balení je aj lístok s posolstvom, že ide o dar od amerického ľudu. Súčasťou Bushovho plánu má byť podľa The New York Times aj zhadzovanie tranzistorov, ktoré možno naladiť len na jedinú americkú stanicu.
„Je to obyčajná propaganda, ktorá môže pomôcť Afgancom len málo,“ povedal predstaviteľ organizácie Lekári bez hraníc Jean-Hervé Bradol. „Ak by vás trápil hlad a dostali by ste takúto pomoc, určite by ste to ocenili,“ oponoval kritikom americký minister obrany Donald Rumsfeld.
Ľudia na úteku však netrpia len hladom. Sú zavretí v pasci - hranice so susedným Pakistanom zostávajú zatvorené, rovnako je to aj s Iránom. Podľa niektorých odhadov mieri len do Pakistanu až milión ľudí.
Pakistanský prezident Parvíz Mušaraf povedal, že jeho krajina si nemôže dovoliť otvoriť hranice. „Môžeme akceptovať len minimum,“ povedal. Pracovníkov humanitárnych organizácií v Islamabade rozhodnutie zaskočilo. Otvorenie hraníc považovali za dohodnuté. Obávajú sa aj plánu pakistanskej vlády vybudovať sto prísne strážených utečeneckých táborov v nepokojných oblastiach bezprostredne hraničiacich s Afganistanom.