Do funkcie ste nastupovali s určitými predstavami, ako sa vám darí realizovať ich?
,,K mnohým veciam, ktoré som mal v úmysle vykonať, som sa vôbec nedostal. Po polročnej ,nevláde‘ ostalo množstvo záležitostí nedotiahnutých a do toho pribudla ministerská inšpekcia a finančná kontrola. Dva mesiace som riešil zistené nedostatky. Ešte nám ostáva vyriešiť nejaké škody, aby sme mohli uzavrieť starú kapitolu a prejsť k rozvojovým programom. Október a november môžem už venovať športom a prvým je návšteva vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši. Chcem dosiahnuť, aby AŠD (armádne športové družstvá) pracovali rovnakým spôsobom. Každému staršiemu trénerovi som dal úlohu vypracovať víziu do nasledujúcej letnej olympiády, aby sme sa vedeli zorientovať, akým smerom pôjdeme. Koho treba viac podporiť, prípadne vytvoriť extra podmienky. Väčšiu starostlivosť budeme venovať nosným športovcom, s ktorými počítame, že sa nielen zúčastnia na OH, ale siahnu aj na medailu.“
Spomínané kontroly zistili veľké nedostatky alebo to boli iba bežné veci?
,,Inšpekcia nám vyčítala nedostatky, za ktoré ani nemôžeme. Iné vyčítala bývalému vedeniu, ale nie sú to mimoriadne veci, ktoré sa neobjavia aj v hociktorom inom podniku. Žiadne finančné úniky nedokázala.“
Čiže Dukla funguje, ako by mala?
,,Bráni v tom legislatíva. Vojenský život riešia vojenské predpisy, o telesnej kultúre sa hovorí len v jednej vete, že rezort ministerstva obrany je povinný zabezpečovať športovcov. Akým spôsobom a čo všetko im môže poskytnúť, nie je rozpracované. Tento stav vládne od rozdelenia Česko-Slovenska. Vlastne fungujeme podľa federálneho zákona. Od roku 1993 už mohla byť vykonaná zmena niekoľkokrát, na povrch to vyšlo až teraz a vlastne to zobudilo ministerstvo školstva, ktoré pripravuje nový predpis. Pomohol nám aj národný program, ktorý vláda schválila. Máme sa starať o mládež, ale nemôžemejej nič poskytnúť.“
Hovorí sa, že armáda by mala prestať podporovať šport.
,,Minister sa rozhodol pod tlakom prípravy vstupu do NATO a svojich poradcov z generálneho štábu a z Ameriky. Podľa mňa nebol v probléme celkom zorientovaný, videlo sa mu to najjednoduchšie, ale také ľahké to nie je. Najskôr by 150 poslancov parlamentu muselo zrušiť zákon 288. Okolo 16. októbra by sa mali stretnúť ministri vnútra, školstva a obrany, aby vyriešili činnosť rezortných stredísk. Tieto impulzy nás oprávňujú veriť, že minimálne do roku 2004 šport v armáde ostane. Nesmie to však dopadnúť tak, že armáda nás pustí, nikto sa o nás nepostará a šport padne na hubu. Vlastne spolu s trenčianskym strediskom sme jediní na celom Slovensku, čo zabezpečujú celkovú starostlivosť o športovcov od ubytovania cez stravu až po rehabilitáciu.“
Financovaní ste iba z ministerstva obrany alebo máte aj iných sponzorov?
,,Jedine armádou, sponzorské peniaze môžeme prijať, ale nikto nám ich nedá. Dali by nám reklamné, ale tie nemôžeme prijať, lebo vlastne všetky musíme odviesť štátu. Odkázaní sme len na generálneho sponzora - armádu. Nová koncepcia by to mala vyriešiť. Ministerstvo obrany by dávalo financie na vojenskú časť, nazvali sme ich zelené peniaze, a šport by bol financovaný z iných zdrojov.“
Na ktorý šport ste najviac hrdý a ktorý vás trápi najviac?
,,Hrdý som na každý, ale momentálne sú v popredí streľba a vodný slalom. Verím, že postupne sa im vyrovná atletika, ktorá bývala nosným športom.“
MIRO GREŠKO