
Americký námorník hliadkuje s automatickou puškou M-16 na rolovacej dráhe lietadlovej lode USS Enterprise. FOTO - TASR/EPA
Prvá fáza amerických útokov na teroristické ciele v Afganistane pomaly dostáva novú podobu: ešte stále sa bombarduje, menia sa však ciele. Piloti vraj dostali úlohu triafať aj pohyblivé terče. Vojenskí experti predpovedajú, že to je posledný signál pred nasadením pozemných jednotiek.
Podľa informácií denníka Los Angeles Times už piloti budú mieriť na pozemné jednotky Talibanu. Experti konštatujú, že to bola len otázka času: v Afganistane totiž príliš veľa pevných strategických cieľov nikdy nebolo. Preto musí prísť aj na talibanské tanky, delostrelectvo, nákladné autá.
Najväčšia sila Talibanu je práve v pozemných jednotkách. „Musíme ísť po nich. A musíme to urobiť rýchlo,“ hovorí bývalý predstaviteľ amerického ministerstva obrany a v súčasnosti analytik Lexington Institute Daniel Goure.
Preto včera pravdepodobne došlo k zásadnej zmene: Američania po prvý raz útočili počas dňa.
Odborníci však upozorňujú, že triafať pohyblivé ciele je riskantné. Príkladom je Kosovo. Aj tam sa začalo bombardovaním budov a letísk. Po určitom čase začali lietadlá NATO napádať zo vzduchu aj srbské jednotky, ktoré z oblasti vyháňali Albáncov. Tie to veľmi rýchlo pochopili - cez deň sa ukrývali a v noci presúvali. Hlavný problém bol však inde: piloti urobili chyby. Dopustili zásah konvoja utečencov. Z veľkej výšky si ho pomýlili s konvojom srbských vojakov.
Podobným omylom by sa Američania teraz radi vyhli. Každá nevinná obeť totiž môže ohroziť súdržnosť svetovej koalície proti terorizmu.
Podľa odborníkov sa preto blíži nasadenie pozemných jednotiek. Denník Washington Post včera s odvolaním sa na vysoko postavených predstaviteľov Pentagonu napísal, že na budúci týždeň sa do Afganistanu presunú stovky príslušníkov pechoty. Prvá fáza útoku - bombardovanie - by sa vraj mala po piatich dňoch skončiť. V druhej by sa mali k slovu dostať aj vojaci na zemi. Najskôr však príslušníci špeciálnych jednotiek.
Klasický pozemný útok je podľa vojenských analytikov naďalej takmer vylúčený. „Do Afganistanu nikto nechce vtrhnúť,“ povedal agentúre Reuters britský vojenský analytik Paul Beaver.
Potvrdzujú to aj opatrné slová amerických a britských politikov. Všetci opakujú, že rakety a bomby vojnu proti terorizmu nevyhrajú. „Je to jedna z možností,“ povedal včera britský minister obrany Geoff Hoon.
O vyslaní nových amerických jednotiek do regiónu sa veľa nevie. Vie sa, že tisíc amerických vojakov je už v Uzbekistane. Washington ich môže použiť rôzne - od zabezpečovania uzbecko-afganskej hranice cez operácie na záchranu pilotov až po skutočné nasadenie v boji. Tuší sa tiež, že podstatnú časť svojich pozemných jednotiek by Amerika mala stiahnuť z Balkánu. V Kosove majú Američania 5 300 a v Bosne 3 600 vojakov.
Podľa odhadov väčšiny odborníkov operujú špeciálne jednotky Západu v Afganistane už dlhšie. Ide zrejme o vojakov Británie, USA, Francúzska, ktorí tu robia logistický prieskum.
„Ďalšou fázou pravdepodobne bude nasadenie a stiahnutie (amerických) pozemných jednotiek,“ povedal pre CNN senátor John McCain. Varoval pritom pred akýmkoľvek očakávaním, že USA sa chystajú Afganistan okupovať.
Rýchle nasadenie a stiahnutie je presne to, na čo sú určené špeciálne jednotky.