Napriek tomu Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR nehodnotí vývoj v stavebníctve negatívne. Podľa odborníkov rezortu je stále pozitívny rast odvetvia za osem mesiacov o 4,3 percenta. „Dôležité preto bude, aby produkcia v najbližších troch mesiacoch mala stúpajúcu tendenciu a na to sú vytvorené všetky predpoklady,“ tvrdí ministerstvo.
„Situácia sa určite do konca roka nezlepší,“ reagoval pre SME predseda Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska František Slávik. Za jednu z príčin tohto stavu označil nízke investície štátu, ktoré znamenajú spomalenie diaľničnej i bytovej výstavby.
„Štát vyčlenil na diaľnice a rýchlostné komunikácie 9,2 miliardy, štyri na tento rok plánované úseky sa však zatiaľ stavať nezačali. Požiadali sme preto ministertsvo financií a dopravy, aby peniaze presunuli na iné úseky, na ktorých by sa dalo v stavebných prácach pokračovať. Už niekoľko mesiacov sa však táto záležitosť nehýbe z miesta. Ak prídu peniaze v decembri, budú mať firmy na diaľnciach vážne problémy,“ skonštatoval Slávik.
Stavebníkom zatiaľ príliš nepomáha ani rozbiehajúca sa výstavba priemyselných parkov. „V takomto stave určite nie. Tých 500 miliónov, ktoré štát vyčlenil na priemyselné parky, je určených len na prípravné práce. Vykúpia sa za ne pozemky a vybudujú inžinierske siete. Partnerov, najmä zahraničných, ktorí majú investovať do samotnej výstavby parkov, je však málo,“ uviedol Slávik.
Podľa analytika Tatra banky Róberta Prégu situácia potvrdzuje, že slovenské stavebníctvo aj naďalej trpí silnou odkázanosťou na štátne zákazky a nízkym dopytom obyvateľstva. Podľa neho bude preto ďalší vývoj v rozhodujúcej miere závisieť práve od objemu a tempa uvoľňovania prostriedkov z verejných zdrojov.
Relatívne slabé kapitálové vybavenie väčšiny stavebných firiem im zároveň nedáva výraznejšie šance na úspech v zahraničí.
Nedostatočný v porovnaní s okolitými krajinami je aj prílev zahraničných investícií priamo do stavieb. Slovensko tak výrazne zaostáva za Českou republikou, kde stavebníctvo rastie dvojciferným tempom. „Na Slovensku sú zahraničné investície na zelenej lúke, ktoré znamenajú novú stavebnú produkciu, stále nedostatočné. Odrážajú tak fakt, že vlády v minulých rokoch neboli schopné deklarovať transparentnosť a stabilitu, ktorá by investorov pritiahla. Nákup aktív cez privatizáciu neprináša so sebou novú stavebnú produkciu,“ uviedol analytik spoločnosti Slávia Capital Pavol Ondriska.
Ďalšie prehĺbenie poklesu stavebnej produkcie naznačujú aj posledné konjunkturálne prieskumy v stavebníctve. Názory firiem na úroveň celkového dopytu po ich prácach v septembri sú ešte pesimistickejšie ako v augustovom prieskume. Najvýraznejší prepad očakávajú podniky s 500 a viac zamestnancami. Nižší ako normálny ozaničilo dopyt 58 percent firiem.
Hoci prieskum naznačuje pozitívnejší vývoj zamestnanosti, v najbližších troch mesiacoch by mali znižovať počty zamestnancov podniky so 43-percentným podielom na celkovej zamestnanosti v odvetví. Znižovanie stavov zasiahne najmä podniky s 500 a viac zamestnancami.
TOMÁŠ KURTANSKÝ