BRATISLAVA - Po ministerstve financií prehodnotila tohtoročné vyhliadky slovenskej ekonomiky aj Národná banka Slovenska (NBS). „Rast hrubého domáceho produktu by sa mal podľa aktuálnych odhadov centrálnej banky pohybovať v intervale od 2,8 až do 3,0 percenta a vzhľadom na deficit zahraničného obchodu sa bude skôr blížiť k dolnej hranici tohto intervalu,“ vyhlásil včera guvernér NBS Marián Jusko.
Podobne ako rezort financií aj centrálna banka pripisuje revíziu svojich odhadov vplyvom udalostí v Spojených štátoch amerických a spomaľovaniu tempa ekonomického rastu v krajinách Európskej únie.
Rapídne sa prehlbujúci deficit obchodnej bilancie prinútil NBS prehodnotiť odhady vývoja aj ďalších kľúčových makroekonomických indikátorov. „Aj naďalej by mala pokračovať relatívne vysoká dynamika exportu - 15,4 percenta. Tempo rastu dovozov však pravdepodobne dosiahne až 22,6 percenta. Tento vývoj sa prejaví vo vyššom schodku obchodnej bilancie, ktorý by mal dosiahnuť 91 miliárd korún. Jeho podiel na hrubom domácom produkte tak vzrastie na 9,4 percenta,“ uviedol Jusko. Pri poslednej aktualizácii menového programu pritom NBS odhadovala tento podiel na 6,7 percenta. Reagovať na prehlbovanie deficitu pritvrdením menovej politiky a zvýšením hlavných úrokových sadzieb však NBS neplánuje. Väčšina dovozov totiž podľa nej súvisí s importom technológií, a „preto netreba reagovať v tejto oblasti“.
K výraznej korekcii centrálna banka pristúpila aj pri bežnom účte platobnej bilancie. Jej deficit dosiahne v závere tohto roka pravdepodobne 78,8 mld Sk, resp. 8,1 percenta HDP.
Ministerstvo financií v pondelok znížilo odhad tohtoročného rastu HDP z pôvodných 3,2 percenta na 3 percentá. Podľa ministerky Brigity Schmögnerovej by priemerná miera inflácie mala dosiahnuť 7,6 percenta, kým doterajšie odhady rezortu počítali s rastom o 7 percent.
MICHAL NALEVANKO