
Ruský veliteľ operácie admirál Michail Mocak (vľavo) sa objíma na palube sprievodnej lode s Igorom Spasským, konštruktérom jadrovej ponorky Kursk. Havarovaný Kursk v pondelok večer úspešne vyzdvihli z dna Barentsovho mora a pripevnili k nákladnému pontónu Gigant-4. FOTO - ČTK/AP
necelých 90 kilometrov.
Už včera večer mal Kursk doraziť do mesta Rosľjakova pri Murmansku, kde vrak odstavia do suchého doku a preskúmajú.
Podpredseda ruskej vlády Iľja Klebanov, ktorý má vyzdvihnutie ponorky a jej transport k brehu na starosti, včera v Murmansku povedal, že si je „absolútne istý“ bezpečnosťou jadrových reaktorov, ktoré sú vo vraku ponorky. „Keby sme mali len milióntinu percenta pochybnosti, že sa s niektorým reaktorom môže niečo stať, operáciu v Rosľjakove by sme nerobili,“ zdôraznil.
Prísne sledovaná hladina radiácie v okolí ponorky je normálna. Podľa Klebanova zatiaľ vyzdvihnutie ponorky z morského dna z hĺbky 108 metrov nedalo odpoveď na otázku, čo spôsobilo výbuch torpéda, ktorý zavinil katastrofu. Pri potopení plavidla 12. augusta 2000 zahynulo všetkých 118 námorníkov.
Po odstavení ponorky v doku najprv vytiahnu ich ostatky a potom vyberú 22 nadzvukových rakiet Granit.
Podpredseda ruskej vlády ocenil priebeh „jedinečnej“ operácie v Barentsovom mori a vyjadril „nadšenie“ z práce odborníkov z holandského konzorcia Mammoet-Smit International, ktoré s Ruskom uzavrelo zmluvu o vyzdvihnutí havarovanej ponorky. Na tejto operácii sa podieľa takmer 2 000 ľudí a Rusko bude stáť vyše 130 miliónov dolárov.
(čtk)