
Leszek Miller, líder Zväzu demokratickej ľavice (uprostred), si podáva ruky s predsedom Únie práce Marekom Polom (vpravo) a lídromPoľskej ľudovej strany Jaroslawom Kalinowskim. FOTO - REUTERS
vytvorenie novej vlády.
Vyvrcholili tak viac než dvojtýždňové rozhovory SLD-UP s ďalšími politickými stranami, ktoré voliči zvolili do poľskej dolnej parlamentnej komory (Sejmu) o zostavení väčšinovej koaličnej vlády.
Zloženie budúceho kabinetu Miller pravdepodobne predstaví až dnes po ďalších rokovaniach v rámci včera uzatvorenej koalície. Ním vedená rada ministrov by však podľa neho mohla začať pracovať bezprostredne po prvom zasadnutí Sejmu, ktoré prezident Aleksander Kwasniewski stanovil na 19. októbra.
Spojenie ľudovcov s ľavicou v jednej vláde vyvoláva medzi poľskými politickými komentátormi viacero pochybností. Výhradami sa netaja ani niektorí politici z oboch spojených táborov. Všetci majú stále až príliš živé spomienky na spoločné vládne osudy ľavice a ľudovcov z rokov 1993 až 1997. Vtedy spojenie síce vydržalo celé štyri roky, ale vzájomné roztržky boli takmer na dennom poriadku.
Sklamanie a výhrady, ktoré spomienky na toto obdobie vyvolávajú, v minulých dňoch pripustil aj budúci predseda vlády Miller. Nová koalícia je podľa neho spojením dnes už úplne iných partnerov než v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Napriek tomu nevylúčil, že vláda SLD-UP nemusí vydržať celé volebné obdobie. „Takýto variant (rozpad koalície) sa môže naplniť, hoci mi to pripadá málo pravdepodobné,“ povedal.
Vyjadril pripravenosť pokračovať v čele menšinovej vlády, pokiaľ by sa koalícia ľavice a ľudovcov rozpadla.
Predáci všetkých troch strán po podpise programovej dohody zhodne vyjadrili nádej, že spojenie ich strán vydrží „najmenej budúce štyri roky“.
Hlavnou úlohou nového kabinetu bude predovšetkým znovu „postaviť na nohy“ poľské verejné financie. V situácii, keď vláda i po drastických škrtoch bude čeliť obriemu rozpočtovému deficitu, pritom musia zabrániť preneseniu krízy na poľskú ekonomiku. Vo svojom programovom vyhlásení vláda Millera vyjadrí aj vôľu znížiť nezamestnanosť, uľahčiť prístup ku vzdelaniu, k povzbudeniu rozvojových schopností poľskej ekonomiky a k posilneniu bezpečnosti obyvateľov.
(čtk)