BRATISLAVA - Víkendové zasadanie Republikovej rady SMK vylúčilo pre konflikt s miestnym vedením zo strany dvoch členov z Dunajskej Stredy a ďalších štyroch z východného Slovenska.
Pozornosť púta najmä vylúčenie publicistu a básnika László Baraka, ktorý bol sám členom republikovej rady a v roku 1989 jedným zo zakladateľov liberálnej Maďarskej nezávislej iniciatívy. Rovnako sa zaslúžil aj o vznik SMK.
Dôvodom na vylúčenie Baraka a jeho kolegyne Ágoty Antalovej ma byť to, že "boli aktívnymi účastníkmi konania pred Ústavným súdom namiereného proti kandidátovi SMK" na primátora v Dunajskej Strede.
Podľa Baraka s požiadavkou na vylúčenie vystúpili na republikovej rade napríklad primátor Dunajskej Stredy Péter Pázmány, ale aj poslanec Miklós Duray. Proti vylúčeniu sa ozval iba predseda strany Béla Bugár.
Zo 73 prítomných hlasovalo za vylúčenie Baraka 44 ľudí. "Hlasovanie bolo medzi inými aj hlasovaním o Bugárovi," hovorí Barak.
Predseda SMK Béla Bugár odmieta, že by výsledok hlasovania republikovej rady znamenal jeho prehru a víťazstvo radikálnejšieho krídla. "Nešlo o spor medzi mnou a republikovou radou," povedal. Myslí si, že návrh uznesenia na vylúčenie bol nešťastne formulovaný.
Bugár si myslí, že štýl vystupovania Baraka je ostrý, a to sa niektorým nepáčilo a "možno mu to vrátili".
Predseda Republikovej rady SMK Zsolt Komlósy povedal, že zo strany vylúčili šiestich ľudí. "Bohužiaľ, nič bližšie nepoviem, je to vnútrostranícka záležitosť." Podľa neho išlo o miestne roztržky v základných organizáciách, ktoré sa ťahajú už dva roky.
Primátor Dunajskej Stredy Péter Pázmány povedal, že s Lászlóm Barakom "som žiadne spory nemal a ani nebudem mať". Rovnako sa podľa neho nediali ani žiadne manipulácie s pozemkami, z ktorých ho Barak obviňoval. Pázmány povedal, že ho Barak nezaujíma a že má v meste veľa inej roboty.
(pm, sp)
analýza
Pozadie lokálneho sporu v Dunajskej Strede je aj politické
Barak bol pred komunálnymi voľbami v roku 2002 jedným z organizátorov občianskeho združenia, ktoré v Dunajskej Strede vystúpilo s vlastnou kandidátkou voči oficiálnej kandidátke SMK vedenej primátorom mesta Pázmánym. Ten je v maďarskej komunite považovaný za prívrženca durayovského krídla strany.
Počas volebného moratória neznámi ľudia v meste rozšírili letáky s falošnými obvineniami na adresu lídra alternatívnej kandidátky Pétera Hunčíka. Hovorilo sa dokonca o tom, že Pázmányov syn nakupoval hlasy Rómov. Hunčík sa preto obrátil na Ústavný súd a Barak je s týmto podaním spájaný.
Ďalšou príčinou vylúčenia môžu byť Barakove články v dvojjazyčnom týždenníku Csallóköz - Žitný ostrov, ktorému šéfuje. Tvrdil, že mesto nevýhodne hospodári s majetkom, poukázal napríklad na odpredávanie pozemkov.
V lete 2002 Barak písal o korupcii spojenej s výstavbou supermarketu Lidl, nepriamo naznačil, že by do nej mohol byť zapletený aj okruh okolo primátora.
Konflikt v Dunajskej Strede je možné interpretovať aj ako ďalšie kolo vnútrostraníckeho boja, v ktorom sa oproti umiernenému vedeniu v čele s Bélom Bugárom stále viac presadzuje radikálnejšie národniarske krídlo reprezentované Miklósom Durayom. O jeho postupe svedčí aj kandidačná listina strany pre voľby do Európskeho parlamentu, na ktorej väčšinu miest obsadili ľudia z bývalého Spolužitia alebo inak spojení s Durayom.