Podľa odborníkov je problém v tom, že sme zvyknutí vychodiť jednu školu a dosť. Dnes sa však čoraz viac presadzuje celoživotné vzdelávanie. Už nie je trendom stráviť v jednom zamestnaní celý život. "V personalistike platí skôr pojem celoživotné vzdelávanie a pomaly vyprcháva pojem celoživotné zamestnanie," súhlasí i Roland Wagner, personálny kouč..
Zamestnávateľ očakáva, že sa zamestnanec bude vo svojom povolaní stále zdokonaľovať, zúčastňovať sa kurzov, školení, jazykových príprav. "Trend je jednoznačný: ak si chcem udržať prácu, musím sa v nej zdokonaľovať," hovorí Wagner. Upozorňuje však na jedno riziko: "Ak naučenú zručnosť človek v praxi nevyužíva, vyprchá a ostane z nej torzo. Potom sa môže stať celý systém vzdelávania terčom kritiky, najmä z ekonomického pohľadu. Efektivita vynaložených nákladov sa firme nevracia a ľudia berú vzdelávanie ako nutné zlo. Môže to viesť až k demotivácii."
A čo hovorí na tvrdenie, že človek by mal meniť zamestnanie každých päť rokov? "Zamestnanec potrebuje niekoľko mesiacov, aby sa stal plnohodnotným pracovníkom - obvykle asi rok. Krivka jeho výkonnosti a nasadenia stúpa asi do obdobia troch - piatich rokov. Potom môže vzniknúť predpoklad pre rutinnú prácu, preto mnohé firmy ponúknu svojim zamestnancom inú prácu, s využitím ich skúseností a zručností," hovorí Wágner. "Ak to neurobia, môže sa stať, že sám zamestnanec začne poškuľovať po inej práci. Ak nie v materskej firme, tak niekde inde - a to býva spravidla v období piatich rokov." (sr)