Američanka De Lisha Miltonová, ktorú obvinili, že vlastní falošný gruzínsky pas, v olympijskom stretnutí v Sydney 2000 proti Poľsku. Hráčky USA vyhrali stretnutie aj celý turnaj. FOTO - TASR/EPA
Euroligový obhajca prvenstva v basketbale žien z Jekaterinburgu je podozrivý z vážneho podvodu
Európska liga basketbalistiek pokračuje dnes prvými stretnutiami štvrťfinálového play off bez zápasu UMMC Jekaterinburg s Gabrinusom Brno. Český majster podal protest proti neoprávnenému štartu Američaniek De Lishy Miltonovej a Yolandy Griffithovej v drese ruského obhajcu titulu od začiatku sezóny 2003/2004. Obe zlaté olympijské medailistky zo Sydney mali totiž podľa zistení brnianskych funkcionárov hrať na falošné gruzínske pasy, na ktoré im Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) udelila hráčske licencie.
Promenáda hviezd
V súťaži môžu hrať za jeden klub iba dve mimoeurópske basketbalistky. Jekaterinburg ich má v súčasnosti na súpiske štyri, okrem údajných Gruziniek momentálne ešte ďalšiu Američanku Tamecku Dixonovú a slávnu Austrálčanku Lauren Jacksonovú, ktorá pribudla do tímu po februárovom poslednom prestupovom termíne. Od začiatku Euroligy boli v zostave uralského klubu aj Natalie Williamsová (ďalšia zlatá z OH 2000), Nikki Teasleyová z USA, chvíľu Kubánka Calderon Martínezová. Vo väčšine stretnutí hrali minimálne tri zámorské basketbalistky. Proti nášmu Ružomberku v Rusku (81:50 pre Jekaterinburg) Miltonová, Dixonová, Williamsová, u nás (85:77 pre ruský tím) Miltonová, Dixonová, Griffithová.
Dôkazy priamo z ministerstva
"Priamo z gruzínskeho ministerstva vnútra v Tbilisi sme získali doklady, že čísla pasov Miltonovej a Griffithovej patria iným občanom krajiny. Konkrétne Alijosmanovi a Merijen Katamadzeovým," uviedol pre ČTK manažér Gambrinusu Brno Jiří Hamza. Dodal, že moravský klub bude žiadať podľa pravidiel Euroligy o anulovanie všetkých výsledkov Jekaterinburgu a okamžité zastavenie činnosti Miltonovej a Griffithovej.
FIBA odložila v súvislosti s možným škandálom zápasy Jekaterinburgu a Brna o týždeň (9., 12., prípadne 17. marca). Podľa internetovej stránky českého majstra mali Miltonová a Griffithová vrátiť pasy najneskôr do včera na gruzínskom veľvyslanectve v Moskve.
Túto informáciu dostal Jiří Hamza od gruzínskeho ministerstva vnútra a od českej veľvyslankyne v Tbilisi.
"Od oboch úradov vieme, že pokiaľ tak basketbalistky neurobia, majú im zhabať cestovné doklady pri najbližšej príležitosti v ktorejkoľvek krajine sveta," uviedol brniansky manažér s poznámkou, že k protestu sa pridala aj francúzska basketbalová federácia, s ktorou česká koordinuje kroky.
Protestovalo aj Bourges
O podobný protest ako Brno sa v minulosti pokúšalo aj francúzske Bourges. Podľa internetovej stránky tohto trojnásobného euroligového víťaza im však FIBA oznámila, že záležitosť patrí do kompetencie ruského ministerstva zahraničných vecí, ktorému medzinárodná federácia nemá prečo neveriť.
Na obzore je teda parádna kauza. FIBA v minulosti bohatému Jekaterinburgu ustupovala, ba porušovala svoje zásady. Vlani sa Final Four uskutočnilo napríklad v Bourges, hoci platí nepísané pravidlo - jedna krajina nemá organizovať vyvrcholenie súťaže dvakrát po sebe (v roku 2002 bolo v Liévine po patronátom Valenciennes). Je verejným tajomstvom, že kľúčovú úlohu zohrali záujem a peniaze majiteľa uralského veľkoklubu Šaptaja Kalmanoviča, keďže v Jekaterinburgu ešte nemali dostavanú halu.
"Záhadný" Kalmanovič
Kalmanovič (pôvodne Sabatjus Kalmanovicjus z Vilniusu) pôsobil pôvodne v litovskom Žalgirise Kaunas, ktorý pod jeho mecenášstvom vyhral mužskú Euroligu v roku 1999. Na internetovej stránke www.bourgebasket.com uvádza v rozsiahlom rozhovore, že litovský klub mal vtedy rozpočet 12 miliónov dolárov. Potom sa však v Žalgirise rozhádali, Kalmanovicjus sa presťahoval do Jekaterniburgu, ktorý bol doma "večne" strieborným tímom za moskovským CSKA alebo Dinamom. Kalmanovič priznal súčasný rozpočet svojho UMMC na tri milióny dolárov.
Aký vývoj bude mať prípad, ktorým sa zaoberá špeciálna komisia FIBA, ťažko odhadnúť. V kolektívnych športoch všeobecne platí (napríklad pri dopingovom previnení), že potrestajú hráčov či hráčky, ktoré porušili pravidlá. V "jekaterinburskej kauze" je viac než jasné, že sa previnilo vedenie klubu. Ide o to, či sa to podarí v krátkom čase dokázať. A či na to budú mať predstavitelia svetového basketbalu dostatok razancie.
DNEŠNÝ PROGRAM
Šestica družstiev odohrá zápasy play off v riadnych termínoch: dnes., 5. resp. 10. marca. V hre o titul ostala zo slovenských basketbalistiek okrem dvojice Zuzana Žirková, Alena Kováčová v drese Brna aj rozohrávačka Šopronu Iveta Bieliková. Maďarský tím, ktorý trénuje Natália Hejková, čaká v boji o postup na záverečný turnaj minuloročný finalista US Valenciennes. Maďarky začínajú na palubovke súperiek (o 20.45 h). Ostatná dvojice: Bourges - Pécs (19.30), Gdyňa - Pays Aix-en-Provence (16.30).