Médiá sa predháňajú v komentároch, aký dosah bude mať Hamburg na celonemeckú politiku.
Voľby boli prvým voličským testom pre SPD bez Gerharda Schrödera na jej čele. Schröder sa predsedníctva vzdal ani nie pred mesiacom a jeho nástupca Franz Müntefering ešte formálne za predsedu zvolený nebol. Za taký krátky čas sa zázraky robiť nedajú, hoci mesto Hamburg je baštou sociálnej demokracie a strana v ňom do roku 2001 vládla 44 rokov.
Proti sebe mali sociálni demokrati silného protivníka. Nielen CDU, ale populárneho hamburského starostu Ole von Beusta, ktorý pre stranu získal aj hlasy ľudí, čo by samotnú CDU nevolili.
Najčastejšie hodnotenie médií je, že SPD platí za svoju reformnú politiku a výsledok v Hamburgu sa bude opakovať v nasledujúcich trinástich krajinských, komunálnych a európskych voľbách, ktoré krajinu čakajú. Analýza pohybu voličov čiernobielemu scenáru celkom nezodpovedá. Podľa prieskumu inštitútu Psephos nelovili kresťanskí demokrati v mori nespokojných sociálnodemokratických voličov. Zo 165-tisíc hlasov, ktoré im pribudli, takmer 83-tisíc pochádza zo strany pravicového populistu Ronalda Schilla. Jeho Strana štátoprávnej ofenzívy dostala v posledných voľbách v roku 2001 nečakaných 19,4 percenta a umožnila vládnuť pravicovej koalícii. V nedeľu však neprekonala 5 percent. Hlasy, ktoré sociálni demokrati získali na úkor CDU a liberálov (FDP), by im na ovládnutie Hamburgu nestačili.
Spolkový kancelár Gerhard Schröder neskrýval sklamanie, odmietol však spomaliť tempo reforiem či meniť kabinet. Chce len viac ľuďom vysvetľovať, že k reformám neexistuje alternatíva. Aj on vie, že sociálni demokrati musia niečo urobiť. "SPD musí reagovať. Nedá sa vládnuť proti verejnej mienke," hovorí podľa ČTK politológ Karl-Rudolf Korte.
Nadšenie v tábore CDU/CSU je veľké a posilňuje šance uspieť v prezidentských voľbách s vlastným kandidátom.
Z dvoch menších strán sú na tom po nedeli lepšie Zelení: hoci sedia v nemeckej vláde a reformy odsúhlasujú, nevôľa voličov sa im vyhýba a percentá rastú. Naopak FDP neprekonala 5-percent, a to nie je dobrý signál ani pre CDU/CSU, jej prirodzeného spojenca na celonemeckej úrovni.
Výsledky volieb v Hamburgu
CDU 47,2 percenta (+21%)
SPD 30,5 percenta (-6%)
Zelení 12,3 percenta (+3,7%)
FDP 2,8 percenta (-2,3%)
Strana štátoprávnej ofenzívy 0,4 percenta (-19%)