Hlavné mesto Port-au-Prince po odchode Aristida: smrť a rabovanie. FOTO - REUTERS
Na Haiti sa v nedeľu skončil ďalší príbeh politika, ktorý sa najprv stal symbolom boja proti diktatúre a potom sám skončil pri potlačovaní opozície a s obvineniami z korupcie na krku. Haitský prezident Jean Bertrand Aristide teraz sedí v Stredoafrickej republike a čaká, kto mu poskytne azyl. Južná Afrika, kde vládne Aristidov mentálny spojenec Thabo Mbeki, zatiaľ váha.
Na Haiti sa medzitým presúvajú medzinárodné jednotky. Ich misiu schválila jednohlasne Bezpečnostná rada OSN. Majú zabezpečiť poriadok a zabrániť, aby pokračovalo násilie, rabovanie a akty pomsty. Zostanú tri mesiace, potom ich vystriedajú stabilizačné sily. Američania a Francúzi sú už tam.
O Aristidov odchod sa postarali tí, čo ho predtým vyniesli k moci: v prvom rade občania Haiti a potom Američania. Zásluhy na tom, že Aristide radšej odletel v americkom lietadle a s garanciou ochrany akoby v panike utekal z hlavného mesta, ku ktorému sa nebezpečne približovali povstalci, si robia aj Francúzi. Hoci hovoria o perfektnej koordinácii s Američanmi, pozorovatelia oponujú.
Tvrdia, že Aristida dostali z Haiti Američania, tak ako mu v roku 1994 pomohli vrátiť sa ako demokraticky zvolenému prezidentovi späť. Tvrdo mu oznámili, že svojej krajine najviac pomôže, ak odíde. Signálom pre Aristida bolo, že Washington odmietol na Haiti poslať svoje jednotky, kým tam bude. Tiež mu naznačili, aby prestal vydierať masovým exodom Haiťanov k americkým brehom.
Robil to po celé roky, hlavne posledné tri, keď v Bielom dome sedel Bush. Odvtedy začal Aristide používať antiamerické heslá, posielal vlastných občanov na vetchých bárkach k floridským brehom a otvorene poskytoval svoje územie kolumbijským kokaínovým barónom. Bývalý americký diplomat na Haiti o Aristidovi denníku New York Times povedal: "Neverím, že v jeho tele je čo len jedna demokratická kosť."
Americký zásah na Haiti mnohí kritizovali. Na rozdiel od Iraku však nie pre to, že tam prišli, ale pre to, že tam neboli skôr. Tvrdí to aj pravdepodobný Bushov protivník v prezidentskom súboji John Kerry.
Mohli sa tak vyhnúť násiliu, stratám na životoch a na majetku. Iní však hovoria, že Američania nemôžu byť všade. Dlhoročný korešpondent americkej agentúry AP v oblasti Joseph Frazier napísal, že misiu v Haiti malo viesť Francúzsko. Ak už neprinútilo Aristida na odchod, mohlo by sa postarať o to, aby tam po ňom čo najskôr zavládol poriadok.
JANA MIKUŠOVÁ