Pátranie po predkoch demokratického prezidentského kandidáta Johna Kerryho priviedlo americké médiá do českého mestečka Horní Benešov v okrese Bruntál. Podobný informačný lov v súvislosti s jeho manželkou Teresou Heinzovou Kerryovou (65) prebieha v africkom Mozambiku.
"Som dcérou Afriky," tvrdí o sebe už niekoľko rokov potenciálna prvá dáma a dedička potravinárskeho impéria Heinz, ktorá sa narodila ako Teresa Ferreirová do rodiny portugalského lekára v koloniálnom Mozambiku. Americká tlač oprávnene špekuluje o "prvej First Lady z Afriky".
Kerryová podľa vlastného vyjadrenia v bývalej portugalskej kolónii prežila rozprávkové detstvo "pod ochranou černošského služobníctva", ale aj "v nebezpečenstve žralokov a krokodílov". "Najšťastnejšia som bola medzi domorodými vidiečanmi" vyhlásila počas predvolebnej kampane svojho druhého manžela senátora Kerryho.
Kerryová Mozambik opustila koncom päťdesiatych rokov. Najskôr študovala v Južnej Afrike, kde, ako dnes reční pred Afroameričanmi, "pochodovala proti apartheidu". Neskôr v Ženeve, kde sa zoznámila s dedičom amerického koncernu Heinz a budúcim prvým manželom a senátorom Johnom Heinzom III.
Kerryovej africká identita jej v Amerike, kam sa presťahovala definitívne, občas spôsobila nepríjemnosti. Keď sa v roku 1993 verejne označila za Afroameričanku, zožala vlnu kritiky černošských organizácií. Podľa právnikov však "nemala na mysli Afro-američanku s pomlčkou, čo je termín pre čiernych Američanov".
Ešte kontroverznejšie bolo jej nedávne odmietnutie návštevy Mozambiku. Návrat do rodiska Kerryová odmieta už vyše štyridsať rokov. "Nechcem vidieť zmeny," vysvetľuje. Má pravdu. Hlavné mesto už nie je úhľadná koloniálna metropola Lorenco Marqués so zelenými trávnikmi, ale postkomunistické Maputo s polorozpadnutými panelákmi.
Mozambičania to Kerryovej nezazlievajú. Ako je zrejmé z každej reštaurácie s televízorom v Mapute, americké demokratické primárky priťahujú. "Každý vie, že Teresa je pôvodom z Mozambiku," hovorí s hrdosťou Ernesto, černošský čašník z reštaurácie Fofoca. Kerryová podľa neho trpí traumou vyhnaných belochov.
Je to možné, Kerryovej rodičia, rovnako ako ostatní portugalskí kolonisti po marxistickej revolúcii v roku 1975 prišli o zamestnanie, dom, životné úspory aj vlasť. Kerryovej otec zomrel v roku 1989 v Lisabone, matka o osem rokov neskôr v Pennsylvánii, kam sa po tragickej smrti senátora Heinza presťahovala jej dcéra.
Klinika, ktorú v Mapute založil doktor Ferreira, je stále otvorená, hoci z nej opadala všetka omietka a väčšina lekárskych prístrojov už nefunguje. Občas sem príde dôchodkyňa Neo Simbinová, ktorá kedysi pracovala u Kerryovej otca ako zdravotná sestra. Teresu si pamätá ako malé dievčatko.
"Keď má, ako stále hovorí, tak rada Mozambik a má toľko peňazí, prečo nám nepostaví nemocnicu?" pýta sa.
Autor: Roman Lipták, Maputo, Mozambik pre SME