Korunovačná slávnosť tohtoročného udeľovania bola triumfálna: Návrat kráľa z trilógie Pán prsteňov dostal Oscara vo všetkých 11 kategóriách, v ktorých bol nominovaný. Zlé jazyky síce rýpu, že to bolo možné len vďaka tomu, že nekandidoval v kategóriách hereckých výkonov ani v mužských, ani v ženských, ani v hlavných, ani vo vedľajších.
To nič nemení na veci, že Návrat kráľa možno bez zveličenia označiť za "Pána Oscarov", ktorý sa tak zaradil na úroveň Bena Hura z roku 1959 a Titaniku z roku 1997. "Pre mňa teraz nie je výzvou nakrútiť niečo ešte väčšie, skôr niečo, čo bude naozaj zábavné," vyhlásil Peter Jackson.
Na ostatné filmy sa už toho veľa neušlo. Počet udeľovaných Oscarov je totiž de facto pevne daný číslom 25 a ak vylúčime zvláštne kategórie ako za kreslené, krátkometrážne, dokumentárne a cudzojazyčné filmy alebo ocenenie za celoživotné dielo, na rozdeľovanie už toho veľa nezostáva.
Navyše, prílišná prevaha jedného filmu v poberaní Oscarov zaťažila prílišnou fádnosťou. Keď po piatich Oscaroch pre Návrat kráľa dostal šiesteho (za zvukový strih) konečne Master and Commander, celá sála si zreteľne s úľavou vydýchla.
Aj členka realizačného tímu najlepšieho zahraničného filmu Invázia barbarov (českým Želarom sa Oscar neušiel) si k víťaznému "Pánovi Oscarov" neodpustila ironickú poznámku: "Musíme byť radi, že Pán prsteňov nesmel nastúpiť v našej kategórii."