
Andrej Reiser na svojej pražskej výstave. FOTO - ČTK
v. Jasná polárna noc vyháňa obyvateľov mesta do ulíc a Leningrad žije aj v noci.
To všetko sa deje v jedinečných historických kulisách metropoly na Neve, ktorú fotograf Andrej Reiser zvečnil v auguste 1990. Kráčal mestom a fotoaparátom skladal obraz ruského mesta na symbolickom konci komunistickej éry. Výstava päťdesiatich fotografií Andreja Reisera nazvaná Posledné dni Leningradu potrvá v Dome fotografie Josefa Sudka v Prahe na Maislovej ulici do 14. marca.
"Bol to rok, keď Leningrad umieral a rodil sa Sankt Peterburg," povedal pre SME pôvodom slovenský fotograf Andrej Reiser (1949), ktorý v súčasnosti žije v Prahe. "Bola to prelomová doba, bohatá na pestrú zmes pitoreskných výjavov." Robil tiež reportáž o Leningrade pre nemecký časopis GEO, ale vtedy nebola publikovaná. Editori sa s ňou nevedeli vyrovnať. On ju oprášil cez novú digitálnu technológiu a premiérovo ju vystavil až teraz po trinástich rokoch.
Andrej Reiser emigroval z Česko-Slovenska v júni 1968. Bol po maturite na bratislavskej šupke a išiel na prázdniny do Mníchova. Tam ho zastihla okupácia. "Zhodou okolností mama bola práve u známej vo Viedni," spomína. "Rozhodli sme sa, že sa nebudeme vracať, ale počkáme, ako sa to vyvinie. Vyvinulo sa to tak, že sme sa nevrátili tridsať rokov." Fotografoval pre prestížne nemecké časopisy, spoluzakladal obrazovú agentúru Bilderberg. Za knižne vydanú fotoreportáž Domenica zo sveta hamburských prostitútok získal v roku 1981 zlatú medailu firmy Kodak. Dnes však už nefotografuje. Ako sám tvrdí, cez fotografiu už povedal všetko, čo mohol. "Chodím a fotografujem očami, ale nemám pocit nutnosti to aj zaregistrovať."
Koncom uplynulého týždňa bol Andrej Reiser v Bratislave, aby bol v porote pri výbere fotografa pre grant Vaculik Advertising Photodocument.sk. Grant dotovaný sumou 100-tisíc korún udelili Andrejovi Balcovi. Andrej Reiser je aj viacnásobným predsedom poroty Czech Press Photo, pri ktorej oceňuje medzinárodné zloženie poroty a účasť špičkových slovenských fotožurnalistov.