Po mesačnej práci v Austrálii sa vracia na Slovensko náš futbalový svetobežník Jozef Vengloš. Cestu na južnú pologuľu absolvoval na pozvanie predsedu Austrálskej futbalovej asociácie (ASA), slovenského rodáka Franka Lowyho. Už 73-ročný Sydneyčan Lowy, pôvodom z Fiľakova, si ho vybral za poradcu a Venglošovi ponúka dokonca stálu funkciu technického riaditeľa asociácie. Skúsený Bratislavčan je momentálne na roztrhanie s povinnosťami v našom zväze, UEFA i FIFA, a tak zatiaľ nemohol zostať dlhšie. Lowyho i Vengloša s manželkami pozvala na rozlúčkový obed do Canberry slovenská veľvyslankyňa v Austrálii Anna Tureničová. Išlo o mimoriadne prestížnu záležitosť umocnenú prítomnosťou veľvyslancov USA, Veľkej Británie, Nového Zélandu i domácej senátorky pre šport.
Jedna z najuznávanejších postáv futbalu
Austrálske médiá nešetria slovami chvály na adresu Jozefa Vengloša. Pripomínajú jeho vzťah k tejto krajine a puto z rokov 1967 - 69, keď po skončení hráčskej kariéry prišiel do Sydney trénovať tím Prague Sydney, neskôr mužstvo Nového Južného Walesu a reprezentačný výber Austrálie. "Jedna z najuznávanejších postáv svetového futbalu, aká kedy vkročila na austrálsku pôdu," píšu tunajšie noviny o Venglošovi, ktorý pricestoval začiatkom februára pomôcť novému vedeniu asociácie z hlbokej krízy. Starý výbor Soccer Austrália vlani federálna vláda rozpustila s mnohomiliónovým mankom, nezvládnutou kvalifikáciou na MS 2002, slabou domácou ligou a podnietila vznik novej organizácie. Na jej čelo zvolili Lowyho, najúspešnejšieho prisťahovalca v dejinách, ktorý založil, vlastní a vedie sieť obchodných stredísk Westfields v štyroch krajinách. Okrem Austrálie aj v USA, V. Británii a na Novom Zélande. Práve Lowy začal s reformou futbalu v krajine a chce ho priblížiť na európsku úroveň. Obklopuje sa väčšinou odborníkmi so svetovými skúsenosťami a medzi vytypovanými ľuďmi tohto miliardára sa ocitol aj Vengloš.
Fiľakovský rodák - druhý najbohatší Austrálčan
Podľa minulotýždňového rebríčka finančného periodika Forbes patrí Frank Lowy do tretej stovky najbohatších mužov sveta a je druhý v Austrálii po Kerrym Packerovi. Lowyho impérium hodnotia na 3,2 miliardy austrálskych dolárov a iba jeho mesačná výplata sa pohybuje okolo pol milióna dolárov. Na našu otázku v Canberre, či ešte vie niečo o Slovensku a či si pamätá na svoje rodisko, odvetil: "Človek musí byť hrdý na miesto, kde sa narodil. Po slovensky síce neviem, ale bol som u vás 3 - 4 razy. Je to krásna zem. Úsilie Slovákov o napredovanie si vážim." Podnikateľ prežil holokaust, mal iba 11, keď mu Nemci vzali otca do Osvienčimu, a už ho nikdy nevidel. Roku 1945 odišiel do vtedajšej Palestíny bojovať v izraelskej armáde za nezávislosť a roku 1952 sa prisťahoval do Sydney, kde založil sieť Westfields. "Ešte síce nemáme žiadny biznis na Slovensku, ale človek nikdy nevie," pousmial sa. Prečo si vybral práve Vengloša za poradcu? "Pre jeho nesporné skúsenosti a odborné znalosti. Dôverne pozná austrálsky futbal z predchádzajúceho pôsobenia a jeho expertízu si vysoko ceníme. Škoda, že nemôže ostať dlhšie."
Sooccer - talenty a nevyužitý potenciál
Austrálsky "soccer" doma výrazne zaostáva v popularite za austrálskym futbalom, ale aj za rugby, kriketom či dostihmi. Liga trvá vyše 5 mesiacov v roku, návštevnosť je slabá, úroveň tiež a reprezentáciu varí z toho, čo zoženie zo všetkých legionárov na svetových trávnikoch a z domácich talentov. Na MS postúpila len raz (1974) s tímom, ktorého základ budoval Vengloš. Svetu dala hviezdy typu Kewell, Viduka, Bosnič, Moore a ďalších, ale nevie sa vymotať z oceánskej pasce, v ktorej sa ocitne vždy v kvalifikácii s kvalitným juhoamerickým alebo ázijským súperom. "Austrália patrí na 7. - 8. miesto vo svetovom juniorskom meradle," poznamenal Vengloš. "Má obrovský nevyužitý potenciál, skvelú prípravu mladých, metodiku a podporu štátnych športových inštitútov, no nevie sa presadiť neskôr v profesionálnom svete. Problémom je úroveň domácej ligy, obrovské vzdialenosti a únik najlepších do sveta. Je veľmi ťažké zohrávať pozliepaný tím a udržať pohromade. Austrália potrebuje silnejšie ekonomické, klubové a mediálne zázemie doma, ťažké medzištátne zápasy, pochopenie a pevnejšie kontakty s inými federáciami a zahraničnými klubmi najmä tam, kde hrajú jej hráči."
Sydney - Venglošova srdcová záležitosť
Vengloš sa nevrátil do Sydney len tak, po vyše 35 rokoch. Austrálska zem je skoro ako srdcová záležitosť. Získal tu mnoho poznatkov a priateľov medzi Austrálčanmi aj krajanmi Slovákmi. Vracal sa sem na prednášky, ba aj s reprezentačným tímom Česko-Slovenska roku 1980 (4:0, 5:0 a 2:2 v 3 zápasoch). "Musia niečo vedieť, keď zdolali majstra sveta do 20 rokov Brazíliu, majú veľa futbalistov v silných anglických a európskych kluboch, sám som podpísal Viduku do Celtiku Glasgow, keď som tam trénoval, dnes hrá v Leedsi," povedal Vengloš. Preto som sem neprišiel poučovať, ale sa len podeliť s poznatkami, poradiť. Stretol som sa so všetkými klubovými trénermi, rozprával s reprezentačným koučom Frankom Farinom, navštívil všetky zväzové štáty, národné tréningové strediská, Austrálsky štátny športový inštitút, videl 5 ligových zápasov, diskutoval s lekárskou komisiou, obchodníkmi, politikmi. Všetci majú záujem pomôcť futbalu a ja verím, že austrálsky ešte silno prehovorí na svetovej scéne. V pondelok pred odletom odovzdávam písomnú správu Lowymu. Pokúsim sa nájsť výchovné programy pre hráčov a trénerov, bude dôležité, ako sa zjednotia a začnú spolupracovať s fyziológmi, lekármi, psychológmi i novinármi. Je ťažké sa vyrovnať Európe, kde majú takmer 11 mesiacov tvrdých zápasov a prípravy v roku. Vysoko uznávam austrálsky šport. Dokázal silu na olympiádach, v súťažiach, ľudia ho milujú. Verím, že si nájdu viac lásky aj k futbalu." Venglošovi pripravili v sobotu na rozlúčku prekvapenie - stretnutie s tridsiatkou jeho bývalých zverencov a austrálskych reprezentantov. Vraj sa tešia na jeho ďalší návrat.
Autor: ANDREJ BUČKO, Canberra