V utorok sa začne marcová schôdza parlamentu. Na programe má niekoľko bodov, pri ktorých sa ukáže, ako si menšinová koalícia dokáže zabezpečovať podporu v radoch opozície či nezávislých poslancov. Na minulej schôdzi sa jej to darilo, zákony prechádzali o jeden-dva hlasy. Tentoraz sa bude rokovať o viacerých zákonoch, na ktorých sa nemusí zhodnúť so svojimi bývalými kolegami z SF.
Zákon o študentských pôžičkách - Za vysokoškolské štúdium by sa malo platiť od 3600 do 21 900 korún. Ak sa ku koalícii nepridá SF, poslanci ho zrejme odmietnu.
Antidiskriminačný zákon - Vo vláde ho nepodporilo KDH. Zákon by mala podporiť aj časť opozície.
Zákon o sídlach a obvodoch súdov - Zákon hovorí, že sa budú rušiť dva krajské súdy a 13 okresných súdov. Niektorí poslanci lobujú za zachovanie súdu v regióne, z ktorého pochádzajú. Príkladom je spor o sídlo súdu medzi Senicou a Skalicou.
Ústavný zákon o konflikte záujmov - Minister spravodlivosti Daniel Lipšic na poslednej schôdzi parlamentu zákon krátko pred záverečným hlasovaním stiahol z rokovania. Poslanci prišli teraz s vlastnou, mäkšou verziou zákona.
Kočovanie Rómov - Ústavnoprávny výbor navrhol vydať zákon, ktorým sa ruší zákon z roku 1958. Ten donútil Rómov k trvalému usídleniu. Tento zákon je s veľkou pravdepodobnosťou v rozpore s ústavou, pretože obmedzuje slobodný pohyb osôb.
Zákon o voľbách - Proti jednému volebnému obvodu má výhrady Slobodné fórum (SF), lebo je v rozpore s programom vlády.
Odpolitizovanie štátnej správy - Poslanci Ivan Šimko a Branislav Opaterný z SF predložili zákon o krajských a obvodných úradoch. Ich zámerom je odpolitizovať funkcie v štátnej správe.
Veľká privatizácia - Poslanci SF navrhujú novelizovať zákon o veľkej privatizácii. Nepáči sa im, že v poslednej novele zákona na návrh ANO prešlo, aby sa výnosy z privatizácie mohli použiť aj na krytie významných investícií. Podľa poslanca SF Jozefa Hurbana vládny program hovorí, že takéto peniaze sa môžu využiť len na dôchodkovú reformu alebo oddlženie štátu.
Novela ústavy - Sporný je návrh, aby parlament a výbor pre európske záležitosti prijímali záväzné stanoviská pre členov vlády. Tí by ich potom museli presadzovať v orgánoch Európskej únie. SDKÚ presadzuje len odporúčacie stanovisko pre vládu.
HZDS navyše požaduje zriadenie vyšetrovacích výborov parlamentu, lebo inak novelu ústavy nepodporí.
Utajované skutočnosti - Najväčší spor je v tom, či má riaditeľa Národného bezpečnostného úradu voliť parlament, ako navrhuje SF. Koalícia je za to, aby táto právomoc zostala vláde. (sp)