Kalifornia už dva týždne sobáši homosexuálne páry a minimálne ešte jeden bude pokračovať. Kalifornský najvyšší súd totiž v sobotu odmietol zakázať homosexuálne sobáše v San Franciscu. V meste tak k doterajším 3400 párom pribudne ďalších niekoľko stoviek.
O zákaz požiadal kalifornský minister spravodlivosti Bill Lockyer, ktorý tvrdí, že zákony štátu za manželstvo považujú len zväzok muža a ženy. Naopak starosta San Francisca Gavin Newsom si myslí, že miestne zákony sú diskriminujúce, a preto strácajú platnosť.
Proti je kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger aj prezident George Bush. Z homosexuálnych svadieb sa tak stala jedna z veľkých tém prezidentských volieb.
Homosexuálne sobáše sú na prvý pohľad jasnou záležitosťou: puritánska Amerika ich nechce, a preto sa politikom oplatí postaviť sa jasne proti. Nie je to však celkom tak. Američania síce nie sú nadšení manželstvom dvoch mužov alebo žien a ešte menej majú jasno, ako by to malo vyzerať s výchovou detí v takýchto pároch. Na druhej strane sú občania USA jasne proti dodatku ústavy o manželstve, ktorý navrhujú konzervatívci na čele s Bushom. To už totiž vnímajú ako obmedzovanie slobody.
Pridáva sa aj skutočnosť, že svadby homosexuálov sa v posledných dňoch rozšírili aj mimo San Francisca. Niekoľko párov už zosobášili v Novom Mexiku a cez víkend si povedalo áno aj 21 dvojíc rovnakého pohlavia v štáte New York. Všetci sa opierajú o nedávne rozhodnutie najvyššieho súdu štátu Massachusetts, ktorý homosexuálne sobáše uznal za plnoprávne.
Téma tak naberá ďalší politický rozmer. Massachussets je domovským štátom Johna Kerryho, ktorý zajtra s najväčšou pravdepodobnosťou už definitívne dostane od demokratov lístok na prezidentský súboj s republikánom Bushom. Zajtra budú totiž demokrati voliť svojho kandidáta naraz v desiatich štátoch.
Ani oni väčšinou nechcú, aby sa zo svadieb homosexuálov stala normálna vec. Preto sa Kerry naďalej dištancuje od rozhodnutia vlastného štátu. Veľmi dobre vie aj to, že príliš liberálny kandidát nemá šancu: konzervatívne štáty v strednej časti Spojených štátov by takého kandidáta nikdy nepodporili. Kerry však nemôže dať za pravdu ani Bushovi. Preto hovorí: svadby nie, ale ani dodatok ústavy.
Bushovi sa podľa komentátorov podarilo opäť rozdeliť Ameriku. Proti sebe stojí liberálna Amerika východného pobrežia a Kalifornia a konzervatívna Amerika vnútrozemia.
Autor: Washington