Kresba zo súdnej siene v Tokiu. Na fotografii je Asahara krátko po zatknutí v roku 1995. FOTO - REUTERS
Útok sarínom na stanici metra menil dejiny terorizmu. Kauza Óm šinrikjó pritiahla včera pozornosť celého JaponskaJaponský súdny tribunál včera uložil zakladateľovi a duchovnému vodcovi sekty Óm šinrikjó trest smrti obesením. Šókó Asahara ako prvý terorista použil v roku 1995 v masovom meradle chemickú zbraň. Svet bol spoločne s Japonskom v šoku, keď videl mŕtve telá a plynové masky polície. Mýtus bezpečných japonských ulíc sa otriasol. Postačila na to sekta vedená takmer nevidomým Asaharom, ktorý si neuskutočnené sny, že sa stane premiérom, nahradil skupinou náboženských fanatikov. Prorokoval koniec sveta, ale skôr ukázal, aké nebezpečné sú chemické a biologické zbrane v rukách fanatikov. Tí, čo prežili, majú dodnes zdravotné problémy.
Útok sa odohral v čase, keď už tokijská polícia po sekte tvrdo išla. Asahara rozhodol udrieť na stanicu metra, ktorá je pod budovou polície a v tesnej blízkosti ministerstva spravodlivosti a polície. Nebol to však prvý útok sarínom. Óm šinrikjó zaútočila už rok predtým v Macumote a otrávila sedem spiacich ľudí, už v roku 1989 zabila advokáta s rodinou, ktorý odhalil ich nebezpečné plány.
Ešte predtým, ako sa Asaharu podarilo v máji 1995 dolapiť v priamom prenose, zaútočila sekta 19. apríla na jokohamskom nádraží fosgénom a v Tokiu zaistili v metre dve tašky, ktorých obsah mohol zabiť desaťtisíce.
Asahara učením, ktoré bolo zmesou budhizmu a hinduizmu v polovici 80. rokov pritiahol asi desaťtisíc ľudí. Absolvent školy pre nevidiacich, (učitelia ho hodnotili ako ambiciózneho tyrana) založil školy jogy a tvrdil, že vydrží pod vodou 20 minút. Veľa ľudí okúzlil. Pomohlo mu to k majetku v hodnote 21,6 milióna dolárov.
Záujem o tento prípad včera v Japonsku prekonal všetko - návštevníkov súdnej siene vyberali losom, Tokio križovali falošné kolóny na zmiatnutie prípadného nepriateľa. Tokijský súd vyniesol rozsudok po osemročnom súdnom procese, ale Asaharovi obhajcovia sa vzápätí odvolali a proces sa môže ťahať ešte aj desať rokov.
Asahara nesie okrem metra zodpovednosť aj za prípravu a uskutočnenie najmenej 15 vrážd, ďalších teroristických útokov, únosov nepohodlných osôb. Zabíjanie a unášanie hrozilo najmä členom sekty, ktorí z nej chceli vystúpiť alebo brániť v kriminálnej činnosti. Žaloba Asaharu, ktorý počas súdu len občas reagoval nesúvislými vetami a šomraním v angličtine, označila za najodpornejšieho zločinca.
Vyšetrovateľ: Môžu byť ešte nebezpeční
Je to nebezpečná skupina a stále existuje isté nebezpečenstvo, že hrozí útok, povedal pre SME jeden z vyšetrovateľov, ktorý preveroval aktivity Óm šinrikjó. Asaharu nevyšetroval, ale stretol sa s jeho dcérou. "Mal som z nej nepríjemný pocit, vyjadrovala sa veľmi agresívne." Činnosť sekty upravuje zákon, ktorý štátu umožňuje pravidelne ju kontrolovať.
Podľa vyšetrovateľa v Óm šinrikjó veria, že ak bude v sekte dovtedy, kým sa prípad dostane na Najvyšší súd, 10-tisíc ľudí na mentálnej úrovni budhov - teda takých, čo sú na najvyššej psychickej úrovni a nepociťujú žiadne emócie, tak sa Najvyšší súd nerozhodne udeliť trest smrti.
Počet členov sekty v poslednom čase mierne stúpol - mníchov je okolo 650, veriacich asi tisíc. Obavy vzbudzuje aj skupina Óm šinrikjó v Rusku, ktorá v roku 2000 chcela oslobodiť Asaharu. "V Japonsku už mali vybrané miesta, kde udrú a premiérovi sa vyhrážali bombami, ak neprepustí ich vodcu," hovorí vyšetrovateľ. Napokon ich zastavili aj so zbraňami ešte v Rusku. (mch)