BRATISLAVA - Zo Slovenska sa v januári vyviezol tovar za 60,6 miliardy korún, čo bolo o 1,7 miliardy viac ako celková hodnota dovozu. Zahraničný obchod tak pokračuje v dobrom vývoji, ktorý sa začal už v minulom roku. Štatistický úrad vtedy nameral dva mesiace s vyšším exportom ako dovozom a celoročný schodok na najnižšej úrovni za posledných osem rokov.
Pod dobrý vývoj sa naďalej podpisuje silný vývoz automobilov a na druhej strane utlmený dovoz spotrebného tovaru, keďže kúpyschopnosť obyvateľstva je aj po poslednom zdražovaní naďalej v útlme.
Keby sa z obchodných štatistík odstránil dovoz a vývoz dopravných prostriedkov, januárová bilancia by namiesto prebytku skončila vo viac ako 7-miliardovom mínuse.
"Prebytku pomohol aj pokles dovozu nerastných výrobkov v korunovom vyjadrení," konštatuje ekonóm Slávie Capital Pavol Ondriska. Tento dovoz klesol oproti vlaňajšiemu januáru o takmer 2,5 miliardy korún aj zásluhou slabšieho dolára, ktorým sa platí za dodávky ropy. Bez ohľadu na obchod s nerastnými výrobkami by ostatné sektory ekonomiky boli v obchodnom prebytku na úrovni takmer sedem miliárd korún.
"Dobré výsledky zahraničného obchodu môžme očakávať aj v ďalšom mesiaci. Dovoz zrejme začne výraznejšie narastať až v druhom polroku, keď sa budú dovážať zariadenia pre novú automobilku v Trnave," hodnotí analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
Ján Tóth, hlavný ekonóm ING Bank, poukazuje na spomalenie rastu dovozu aj vývozu. Kým v decembri export narástol medziročne o 32,1 percenta, v januári to bolo 11 percent. Rast objemu dovozu sa spomalil z decembrových 14,4 na januárových 6,6 percenta. "Za týmto spomalením netreba hľadať nič viac ako vysokú porovnávaciu základňu z predchádzajúceho roka," poznamenal.
Za celý tento rok ekonómovia očakávajú opäť nízky obchodný deficit, aj keď vyšší ako vlaňajších 23,6 miliardy. Pokračovať má silný vývoz a na strane dovozu sa očakávajú spomínané dodávky strojov do fabriky PSA, ako aj mierne oživenie spotrebiteľského dopytu.