Na obsahu správy sa podieľa aj americké veľvyslanectvo v Bratislave. Vzťahy medzi premiérom Mikulášom Dzurindom a americkým veľvyslancom Ronaldom Weiserom boli najmä tesne po voľbách v roku 2002 napäté, po čase sa však zlepšili. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Spojené štáty americké vo svojej pravidelnej výročnej správe Slovensko kritizovali za porušovanie základných ľudských práv. Správa za rok 2003 je podobná správe za rok 2002, niektoré časti sú doslovne zopakované - opakovane kritizuje najmä prístup k Rómom. Tento rok pribudla kritika SIS a aj kauza "skupinka".
Súdnictvo
2002
Slovensko malo problémy s korupciou a neefektívnosťou súdov, podľa pozorovateľov korupcia medzi sudcami mohla ohroziť právo na spravodlivý proces.
2003
Pretrvávali problémy s prieťahmi. Niektorí sudcovia sú skorumpovaní.
Zlepšenie: Schválenie novely zákona o sudcoch a zákona o špeciálnom prokurátorovi a súde na boj proti korupcii. Minister spravodlivosti Lipšic predložil niekoľko protikorupčných iniciatív a verejne kritizoval nenáležité rozhodnutia a správanie niektorých sudcov.
Rómovia
2002
Policajní vyšetrovatelia neradi brali do úvahy svedectvá, zvlášť Rómov, v prípadoch útokov skinhedov na Rómov.
Rómovia žiadali o azyl v zahraničí, hoci v menšej miere ako v roku 2001.
Polícia údajne bila zadržiavaných Rómov, neprimerane vyšetrovala prípady násilia na Rómoch a vyhrážkami ich odrádzala od hlásenia násilností.
2003
Polícia stále údajne využívala nátlak a hrozby s cieľom odradiť Rómov od podávania sťažností na súde.
Mimovládne organizácie upozorňovali na sterilizácie - najmä rómskych žien - vykonané podľa nich z donútenia alebo bez informovaného súhlasu. Upozorňovali, že prípady neboli dôkladne vyšetrené.
Veľa rómskych detí končí v školách pre mentálne zaostalých, Rómovia majú sťažený prístup k zdravotníctvu, školstvu a zamestnaniu.
Zlepšenie: Minister vnútra Vladimír Palko policajtov obvinených z násilia prepustil, zlepšilo sa vyšetrovanie rasovo motivovaných trestných činov. Vláda sa snažila o vyšetrenie údajných nelegálnych sterilizácií a zmenu zdravotníckej legislatívy. Vláda prijala desaťročný plán, ktorý počíta s vyrovnávacími opatreniami pre Rómov.
Ženy
2002
Vážnym a málo prezentovaným problémom bolo násilie, zvlášť sexuálne, voči ženám. Slovensko však prijalo legislatívne zmeny, ktoré definujú a postihujú domáce násilie.
2003
Časté sexuálne zneužívanie a bitie detí a týranie a diskriminácia žien.
Zlepšenie: v januári 2003 začal platiť zákon o domácom násilí, ktorý posilňuje práva obete.
Médiá
2002
Podľa MEMO '98 televízia Markíza neinformovala objektívne a preferovala ANO. Médiá málo a zle informovali o menšinách.
Prezidentská kancelária žalovala novinára Aleša Krátkého.
Správa spomína, že v decembri 2002 Pavol Rusko a neskôr aj Béla Bugár a Robert Fico hovorili, že ich telefóny sú odpočúvané.
2003
Protimonopolný úrad rozhodol, že štátna TASR nefunguje konkurenčným spôsobom.
Centrum európskej žurnalistiky sa vyjadrilo, že spôsob vymenúvania členov mediálnych orgánov z nich robí predmet nenáležitého politického vplyvu.
Predseda strany ANO a minister hospodárstva Pavol Rusko naďalej ovplyvňoval spravodajstvo súkromnej televízie Markíza, hoci sa vzdal svojho majetkového podielu v nej.
Denník SME nelegálne odpočúvali.
Kauza "skupinka".
Zlepšenie: Parlament zrušil ustanovenie, podľa ktorého môžu verejní činitelia žalovať novinára za útok na verejného činiteľa. Slovenské médiá boli vo všeobecnosti slobodné a necenzurované.
Antisemitizmus
2002
Poškodzovanie cintorínov, pokusy SNS o rehabilitáciu osôb spojených s vojnovou republikou. Úrady reagovali rýchlo.
2003
Pokusy SNS o rehabilitáciu predstaviteľov vojnového slovenského štátu.
Poškodenie židovských cintorínov v Bánovciach, Púchove, Humennom, Novom Meste nad Váhom. Úrady reagovali rýchlo.
Z antisemitizmu je podozrivá SIS. Pri zbieraní údajov o ľuďoch skúma ich etnický pôvod.
Zlepšenie: Vláda a Ústredný zväz židovských náboženských obcí uzavreli dohodu o náhradách za majetok, o ktorý prišli obete holokaustu.
SIS
2002
SIS monitorovala členov scientologickej cirkvi, niektorí sa sťažovali na obťažovanie zo strany SIS.
2003
Vojenskí prokurátori, ktorí vyšetrovali odpočúvanie Pavla Ruska, sa sťažoval na zastrašovanie a sledovanie zo strany SIS.
SIS bola obvinená, že nelegálne odpočúvala denník SME.
SIS na zozname osôb, ktoré majú údajne škodiť štátu, označila jednotlivcov za Židov.
Členovia scientologickej cirkvi sa sťažovali na sledovanie zo strany SIS.