FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
pre ľudské práva Claude Cahn. Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič však hovorí: "Dodnes sme nedostali nijaké oznámenie na nesprávny postup policajta."
Šestnásťročného Róma D. N. podľa Cahna polícia pri zásahu v osade v Trebišove 24. februára mučila elektrickým prúdom. "Dávali mu šoky na čelo, ramená a hruď." Európskemu stredisku sa tiež nezdá primerané, že pri prehliadkach rómskych osád polícia vtrhla bez rozdielu do všetkých domov a bez povolení. "Obrátili sme sa na riaditeľa trebišovskej polície, informovali sme ho najmä o nelegálnych vstupoch do domov. Odmietol dať pokyn na vyšetrovanie, vraj ho môže otvoriť iba minister." Stredisko sa teda chce obrátiť na ministerstvo, ak nepochodí, tak na zahraničné inštitúcie.
"Polícia použila sily a prostriedky adekvátne porušovaniu verejného poriadku a páchaniu trestnej činnosti zo strany Rómov," hovorí Ažaltovič. Povedal, že nemá informácie o použití elektrických šokov, obušky podľa zákona polícia použiť môže. "Ak sa páchateľ nepodvolí zadržiavaniu dobrovoľne, môže policajt použiť prostriedky primerané odporu."
Na otázku, či sa o použití obuškov musí viesť záznam, Ažaltovič odpovedal: "Pri konkrétnom zatýkaní sa spíše úradný záznam, počas zásahu v Trebišove však policajti zasahovali proti niekoľkým stovkám Rómov v jednom čase. Z takéhoto zásahu nie je možné urobiť čiarky, koľkokrát použil policajt obušok." Vo väčšine prípadov však podľa neho nebolo treba použiť "donucovacie prostriedky".
Zásah polície proti Rómom na východe Slovenska sa nezdal primeraný ani novinárke rómskeho periodika Daniele Hivešovej - Šilanovej. Nepáči sa jej, že polícia obkľúčila celé osady a bránila Rómom v pohybe. Na otázku, ako by si predstavovala zásah na obranu majetku obchodníkov, odpovedala, že stačilo, aby polícia predviedla tých, ktorí prepadávali obchody, nemusela "natiahnuť okolo dediny žlté pásky a krúžiť so psami". (haj)