"Podľa mnohých medzinárodne uznávaných rómskych osobností je Kawczynski extrémista," povedal Karel Holomek, člen českej Rady vlády pre Rómov a predseda Spoločenstva Rómov na Morave. Kawczynski podľa Holomka kladie veľký dôraz na rómsku indentitu, "čo by nebolo zlé, keby pripúšťal, že riešenie môže prebiehať iba v spolupráci so spoločnosťou". Holomek sa obáva, že práve rómske nepokoje na východe Slovenska Kawczynski využije na svoju teóriu, že "niet iného riešenia než konfrontácia".
Rómsky kongres už vo štvrtok vyhlásil pre nemeckú agentúru, že "Slovensko ukázalo, že nespĺňa podmienky na prijatie do Európskej únie", lebo okrem iného potláča právo Rómov na demonštráciu a slobodu prejavu. Kongres tvrdí, že po vstupe do únie nastane "miliónový exodus Rómov na Západ". Situáciu môže podľa neho vyriešiť iba zapojenie Rómov do politického rozhodovania.
Jozef Červeňák z rómskeho krízového štábu uznáva, že kongres je organizácia, ktorá má za úlohu "radikálnejšie či jasnejšie definovať požiadavky Rómov v Európe". Žiadne radikálne akcie však podľa neho Slovensku nehrozia.
Krízový štáb by sa mal dohodnúť na tom, či budú blokovať diaľnice a hraničné priechody. Pokračovanie nepokojov sa dá očakávať, myslí si sociologička Martina Jusková z Inštitútu pre verejné otázky. Protesty po prijatí vládnych opatrení podľa nej "na čas ustanú, ale ak sa situácia nebude riešiť, vypuknú opäť".
Kongres presadzuje myšlienku jednotného rómskeho národa, ktorý sa hrdo hlási k svojej osobitosti. Na medzinárodnej úrovni má oveľa lepšie renomé Medzinárodná rómska únia - aj jej zástupcovia by mohli prísť v sobotu na Slovensko.
S Kawczynským spolupracuje v Česku iba jeden z rómskych lídrov, ostatní sa od neho dištancujú. Aj väčšina slovenských rómskych aktivistov ho označuje za "rasistu" a "radikála".
Kawczynski sa narodil v Krakove, keď mal dva roky, rodičia odišli do Nemecka, kde žije doteraz. (čtk, haj)