Taliansky futbal prežil ťažký pohárový týždeň. Apeninský polostrov mal v hre šesť tímov (dva v Lige majstrov, štyri v Pohári UEFA), no ani jeden nevyhral. Piati dokonca nedali ani gól. Trafil len milánsky Inter, no hoci na trávniku francúzskeho Sochaux dva razy viedol, nakoniec len remizoval.
Perugia proti PSV Eindhoven favoritom nebola, bezgólová remíza je očakávaný výsledok, no prehry Parmy doma s tureckým Genclerbirligi a rímskeho AS na trávniku Gaziantepsporu sú menšou senzáciou. "Pohárové kluby sa ešte neprebrali z letargie," trpko hlása titulok denníka La Gazetta dello Sport.
Parma sa pred deviatimi rokmi tešila z titulu v Pohári UEFA, no proti priemernému Genclerbirligi bola na zasneženom ihrisku úplne bezzubá. Rímsky AS na ihrisku Gaziantepsporu v prvom polčase ani netrafil bránku.
Pochmúrnu náladu ešte zhoršil rímsky magistrát, ktorý vo všetkých 51 kluboch Serie A i B nariadil hĺbkové finančné kontroly, aby potvrdil, či vyvrátil dohady o nečestných obchodoch a početných peňažných podvodoch. "Neviem, odkiaľ vzišiel popud začať vyšetrovanie. Len dúfam, že to celé na niečo bude," poznamenal majiteľ AC Miláno, taliansky premiér Silvio Berlusconi. Kontrolu vykonáva vyše tisíca policajtov, ktorí skúmajú účty až do roku 1999 vrátane peňazí za prestupy hráčov.
Nie je bez zaujímavosti, že v rovnakom čase, ako sa rozbehlo vyšetrovanie, postupne zbankrotovali veľké potravinárske spoločnosti Cirio a Parmalat, ktoré do futbalu dávali veľké finančné sumy. Cirio, ktoré patrilo Sergiovi Cragnottimu, ich vrážalo do Lazia Rím, majiteľ Parmalatu Calisto Tanzi do Parmy. Obaja spomínaní sú už v týchto dňoch za mrežami po obvineniach zo sprenevery peňazí.
Zastaviť krach bývalých futbalových gigantov by mohol zahraničný kapitál. Ponuky prichádzajú. AS Rím síce včera oficiálne dementoval návrh ruskej spoločnosti Nafta Moskva, ktorá chcela odkúpiť jeho akcie za 400 miliónov eur, pravda však je, že 77-ročný prezident AS Franco Sensi s moskovskou ropnou spoločnosťou začiatkom týždňa rokoval.
RASTISLAV HRÍBIK