BRATISLAVA - Hodnotiaca konferencia Slovenského futbalového zväzu, ktorý je s vyše 289-tisíc hráčmi v 2347 kluboch najrozšírenejším športom u nás, mohla po prvý raz vôbec konštatovať, že futbal sa prezentoval na vrcholnom podujatí - na MS hráčov do 20 rokov v Spojených arabských emirátoch. Na svetovú úroveň sa vyšplhali aj rozhodcovia na čele s Ľubošom Micheľom a Igorom Šramkom.
Naopak, seniorská reprezentácia po piaty raz po sebe nepostúpila z kvalifikácie, v ratingu FIFA je nad 50. miestom, čo je sklamanie.
Futbalovú rodinu posilnil Slovenský futsal, stal sa pridruženým členom.
Pred rokovaním ocenili zlatou medailou SFZ bývalých funkcionárov a hráčov J. Fialu, V. Petra, L. Kačániho a kapitána striebornej čs. reprezentácie na OH 1964 v Tokiu A. Urbana.
Pod podporným sloganom Spojme sa pre futbal, ktorý rezonuje v celom svete, sa hľadajú možnosti na rozmach po materiálnej stránke. K tomu bude mať náš futbal popri podpore z FIFA a UEFA, kde si vybudoval dobré kontakty a postavenie, aj pomoc od našich inštitúcií, predovšetkým ministerstva školstva. Futbal má poriadok v hospodárení. Zástupca ministerstva Stanislav Kosorín označil futbal za najsilnejší subjekt telovýchovy a dodal, že dostane podporu, lebo "kde nebude futbal, tam nebude ani šport."
Podpredseda zväzu Juraj Obložinský zhodnotil zavádzanie licenčného systému, ktorý sa v Európe pripravuje už štvrtý rok. Je náročný, ale potrebný, pretože bez splnenia jeho podmienok sa nedostane futbal do medzinárodných súťaží.
Zväz pokračuje v ďalších investičných projektoch - HatTrick, Umelé trávniky a Mini-ihriská. Na prvý je dotácia UEFA 65 mil. SK a môže sa čerpať v 10 projektoch. Podpora umelých trávnikov predstavuje dotácie 3, 2 a 1 mil. Sk. Projekt miniihrísk plánuje podporu po 20 percent od SFZ, UEFA, ministerstva školstva, samosprávy a partnera projektu. Ide o multifunkčné ihrisko s rozlohou od 100 do 450 štvorcových metrov s umelým trávnikom.
Pracuje sa na projekte Národného štadióna. "Myslíme si, že by mal stáť v hlavnom meste a v tom prípade je možné využiť existujúce štadióny Slovana, Interu alebo stavať na zelenej lúke. Oslovili sme nezávislú zahraničnú agentúru, aby vypracovala projekt. Pri rozhodovaní budeme brať do úvahy aj emotívnu stránku a tradíciu," povedal prezident zväzu František Laurinec.
"Nečakáme, že ho postaví štát, ale že bude nápomocný, ako v prípade Národného tréningového centra v Senci, kde uhradil tretinu, asi 45 mil. korún. Myslím si, že ak sa našli peniaze na Národné divadlo, mali by sa nájsť aj na Národný štadión. Nie je to pre nás funkcionárov, ale pre ľudí, pre Slovensko," dodal generálny sekretár zväzu Dušan Tittel. (ja)