Časť politikov zvyšovanie platov kritizuje. Nezávisí však iba od vôle poslancov, ale vyplýva zo zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Ich platy sa zvyšujú v závislosti od priemernej mzdy za predchádzajúci rok.
Minulý rok sa poslanci pri hlasovaní o zákone o štátnom rozpočte rozhodli rast platov ústavných činiteľov na jeden rok zmraziť. Tento rok sa im tak na zvýšení platov odrazí nárast miezd v hospodárstve za roky 2002 a 2003, čo bolo spolu 17 percent. V štátnom rozpočte je na tento účel rezerva vyše 250 miliónov korún.
Prezident Rudolf Schuster už vyhlásil, že so zvyšovaním nesúhlasí a rozdiel v plate dá "tým, ktorí to najviac potrebujú". Ako to urobí, ešte nepremyslel, hovorí, že zrejme peniaze dá nejakej nadácii alebo mimovládnej organizácii.
Prezidentov hovorca Ján Füle informoval, že na budúci týždeň vo štvrtok sa Schuster stretne s poslancami výboru pre sociálne veci a požiada ich, aby navrhli zmenu zákona. "Kým to nezmenia, bude dávať svoj zvýšený plat na charitatívne účely."
Poslanci a ministri za SDKÚ tiež dajú sumu, o ktorú sa im plat zvýšil na sociálne projekty, povedal Milan Hort.
Smer tiež hovorí, že so zvýšením platov nesúhlasí. Odvoláva sa na stav slovenského hospodárstva. "My sme nepodporili zákon o štátnom rozpočte aj z týchto pragmatických dôvodov," hovorí poslanec Igor Šulaj.
Poslanec Július Brocka z KDH považuje reči, že si poslanci sami zvýšili platy, za demagógiu. "To nie je zvyšovanie platov, poslanci s tým nič nespravili, zohľadňuje to rast platov v národnom hospodárstve," hovorí. Upozorňuje, že ak by nerástli aj platy v národnom hospodárstve, prejavilo by sa to aj na mzdách ústavných činiteľov. Ak by mzdy v hospodárstve klesali, klesli by aj platy poslancov. (rp, sita)