BRATISLAVA - Zákon o spoplatnení štúdia na vysokých školách, ktorý je na programe na budúci týždeň, zrejme parlament zastaví. Proti je opozícia, nezávislí poslanci aj Slobodné fórum. "Neposunieme ho do druhého čítania. Rozhodne nie v situácii, aká je dnes v rodinách," povedala Zuzana Martináková (SF).
Proti sú aj samotní študenti, štrajkovú pohotovosť vyhlásilo už 8 univerzít, na ktorých študuje takmer 50-tisíc študentov. Začali aj s petíciou.
Štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth (ANO) sa nevzdáva nádeje. "Budeme sa snažiť, aby zákon prešiel do druhého čítania a tam ho upraviť tak, ako si to predstavujú odborári a študentská rada vysokých škôl," povedal. Tí si podľa neho kladú podmienku, aby sociálne štipendium poberalo viac ako 50 percent študentov.
Tóth kritizoval postoj SF a pripomenul, že spoplatnenie štúdia je vo vládnom programe a poslanec Branislav Opaterný, dnes v Slobodnom fóre, bol predtým zásadný zástanca poplatkov.
Opozícia zákonu nedáva šancu. Podpredseda HZDS Sergej Kozlík povedal, že "nie je taká sociálna situácia", aby zaň hlasovali. Poslanec Smeru Robert Madej by za zákon nehlasoval, "ani keby ma k tomu nútili so zbraňou v ruke".
Keby aj zákon prešiel, zastaví ho prezident. Povedal, že ak ho parlament prijme v podobe, ako ho schválila vláda, nepodpíše ho.
Koalícia bude mať problém na budúci týždeň aj s ďalšími zákonmi a nie je isté, či sa zopakuje situácia z predchádzajúcej schôdze, keď zákony prechádzali o jeden, dva hlasy.
Predseda klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že "hlasovania ukážu, že či udalosti uplynulých týždňov majú vplyv na poslancov".
Premiér Mikuláš Dzurinda sa snažil v minulých týždňoch hľadať podporu aj medzi piatimi nezávislými poslancami. Lídri KDH a SMK sa však k rokovaniam odmietli pridať a nechcú s nimi podpisovať nijakú dohodu. V tejto súvislosti sa objavili hlasy o kupčení s hlasmi, čo kritizoval aj prezident Rudolf Schuster.
S premiérom sa v skupine nezávislých poslancov stretol aj bývalý poslanec KSS Herman Arvay, ktorého reakcia časti vládnej koalície rozčarovala. "Ich vyjadrenia boli také ostré, že nemám záujem riešiť ich problémy a robiť medzi nimi richtára," povedal. Na marcovej schôdzi parlamentu mieni hlasovať ako opozičný poslanec. Keď príde opozícia s cieľom odvolať niektorého z ministrov, Arvay odvolanie "s veľkou pravdepodobnosťou" podporí. Po nedávnom stretnutí s premiérom naopak hovoril, že len pre "politické hry" nebude za odvolanie člena vlády.
Koalícia sa nemôže jednoznačne spoľahnúť ani na sedem poslancov Slobodného fóra. "Ja neviem, ako sú spočítané hlasy," povedala stroho Zuzana Martináková zo SF.
Študenti chystajú štrajk
BRATISLAVA - K štrajkovej pohotovosti a k protestu Študentskej rady vysokých škôl sa pripojilo už 8 univerzít. Študenti tak reagujú na to, že neboli akceptované ich pripomienky k spoplatneniu vysokoškolského štúdia a novele zákona o pôžičkách.
Ak poslanci neprijmú ich požiadavky, rada je odhodlaná vstúpiť do štrajku a zváži aj ďalšie formy protestu. Informovala o tom podpredsedníčka rady pre vonkajšie záležitosti Kristína Földesová.
Svoj nesúhlas vyjadrilo doteraz svojimi podpismi na petíciách proti spoplatneniu vysokoškolského štúdia do 10-tisíc študentov. Petície budú pokračovať.
(tasr, sita)