Prijatie zákona vyvolalo veľké spory v Česku a odmietavé reakcie zo zahraničia. V parlamente za jeho prijatie jednotne hlasovali len komunisti.
Návrh zákona predložili v apríli minulého roku dvaja poslanci vládnej sociálnej demokracie a jedna komunistická poslankyňa. Podľa predkladateľa Karla Šplíchala je Beneš symbolom demokracie a európanstva. Aj z výrokov poslancov bolo jasné, že zákon je českou reakciou na kritické hlasy, ktoré na Benešovu adresu zaznievajú zo zahraničia, predovšetkým zo strany vysídlených sudetských Nemcov a na ich požiadavky o odškodnenie. Sociálny demokrat Petr Šulák potrebu zákona odôvodnil tým, že na Beneša sú v súčasnosti vedené mnohé útoky hlavne zo strany tých, "ktorí si želajú zmeny povojnového usporiadania".
Odporcovia zákona naopak poukazovali na Benešove postoje pred druhou svetovou vojnou a po nej. V krízových chvíľach vždy ustúpil nátlaku totalitných síl.
Aj tí, čo nespochybňovali Benešove zásluhy a kvality, tvrdili, že nie je potrebné ich uzákoňovať. Iným prekážala aktivita komunistov pri presadzovaní zákona - v dobách komunistického režimu bol Beneš zavrhnutým buržoáznym politikom.
Podobný zákon uznávajúci zásluhy prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka prijal československý parlament už v roku 1930. Zásluhy ďalšieho zo zakladateľov Československa Milana Rastislava Štefánika ocenil iný zákon zo začiatku 90. rokov.
Predkladatelia súčasného zákona sa inšpirovali zákonom o Masarykovi. Podľa redakčného komentára Lidových novín pôvodný zákon iba parodizovali. "Môžeme len čakať, kto ďalší sa pánom poslancom bude hodiť "do krámu": Havel, Klaus či dokonca Husák?
Podľa iného komentára poslanci zákonom iba potvrdili, že Beneš bol spornou osobnosťou. Ak by predsa jeho hodnotenie bolo jednoznačné, nebolo by treba zákon, ktorý akoby nariaďoval správnu interpretáciu jeho diela.
Beneš je nesporne veľmi kontroverzná osoba, zo slovenskej strany mu napríklad právom vyčítajú, že bol zástancom takzvaného čechoslovakizmu a vytrvalo odmietal vziať na vedomie existenciu samostatného slovenského národa. Beneša však odmietajú aj Poliaci, Maďari a hlavne Nemci. Tam spoločne s Rakúskom vyvolal zákon najostrejší ohlas. "Je to výsmech miliónom obetí, Beneš bol totiž zodpovedný nielen za vyhnanie a zbavenie práv miliónov sudetských Nemcov a Maďarov, ešte k tomu priviedol Čechov a Slovákov na desaťročia pod sovietsku nadvládu," reagoval predseda Sudetonemeckého krajanského združenia Bernd Posselt.
PETER MORVAY