Tannenbaum po návrate z Libanonu. FOTO - REUTERS
j strany, sa domov zakrádal zadnými dverami.
Už vtedy sa v Izraeli vášnivo diskutovalo, či jeho sloboda bola hodná takej vysokej ceny. Dnes časť oficiálnych miest priznáva, že keby o Tannenbaumovom prípade vedeli viac, výmena by zrejme nebola.
Pred mesiacom hovorili o chorom, zlomenom mužovi a o práve každého Žida na návrat do Izraela. Dnes sa hovorí iba o podvode a škandále.
Kto je Elchanan Tannenbaum a prečo tak vystrašil spravodajskú komunitu? Bývalý plukovník delostrelectva podľa denníka Jerusalem Post pracoval ako konzultant hi-tech firmy, ktorá pracovala pre ministerstvo obrany. Bol úspešný vojak, ale neúspešný podnikateľ. Prepadol hazardu, mimomanželským aféram, žil nad pomery. Jeho bruselská milenka a matka jeho nemanželského syna o ňom Jerusalem Postu povedala, že peniaze "miluje viac ako hocikoho a hocičo". Práve ich nedostatok dohnal Tannenbauma do rúk iránskych Revolučných gárd.
Podľa Tannenbaumovej verzie spochybnenej tým, že neprešiel detektorom lži, ho jeho obchodný partner - izraelský Arab s kontaktmi na Hizballáh vylákal v roku 2000 do Abu Dhabí. Ponúkal mu lukratívny obchod: niektoré zdroje tvrdia, že išlo o pašovanie drog, iné, že o legálny biznis s liekmi. V Abu Dhabí ho jeho priateľ uspal a iránske Revolučné gardy s Hizballáhom prepašovali do Libanonu. Potom sa stal vhodným výmenným artiklom.
Tannenbaumovi vyšetrovatelia a šéf tajnej služby Šin Bet Avi Dichter tvrdia, že jeho príbeh má viacero nelogických miest. Objavili sa informácie, že jeho "únos" nebol nedobrovoľný, že ho dokonca zinscenoval s Hizballáhom a že do Bejrútu prišiel dobrovoľne. Už len za to by mu hrozilo trestné stíhanie - Libanon je s Izraelom formálne vo vojne. Môžu ho obviniť z napomáhania nepriateľovi v čase vojny.
Na prípad je uvalené embargo a nikto nepovedal, prečo Tannenbauma vyšetrujú. Hovorí sa, že mohol vyzradiť citlivé informácie. Nikto však nevylúčil ani možnosť, že Tannenbaum pracoval pre Mossad.
Najzásadnejšou otázkou je okrem kvality spravodajských služieb otázka politickej zodpovednosti vlády premiéra Ariela Šarona. Izraelské médiá naznačujú, že dostal ešte pred výmenou informácie, že Tannenbaumov prípad nie je kóšer. Priklonil sa však k názoru, že ak aj Tannenbaum spáchal niečo nečestné, súdiť by ho mali doma. Cena, ktorú za spravodlivosť pre neho zaplatil Izrael, sa teda zdá ešte vyššia ako pred mesiacom.
JANA MIKUŠOVÁ