BRATISLAVA - Slovensko zmenilo názor a bude v spore o budúcu euroústavu podporovať Poľsko. "Systém z Nice by mal dostať šancu, aby dokázal, že je životaschopný," povedal minister zahraničných vecí Eduard Kukan po stredajšom stretnutí so svojím poľským kolegom Wlodzimierzom Cimoszewiczom. Je to už tretia zmena postoja za necelé tri mesiace.
Návrh budúcej ústavy postavil Poľsko a Španielsko proti Nemecku s Francúzskom. Postoj Slovenska v boji o vplyv v rozšírenej únii sa stále mení, hoci slovenský premiér a minister zahraničných vecí tvrdia, že podpora na obe strany si neprotirečí.
Na decembrovom stretnutí Visegrádskej štvorky v českom Dobříši sa štyria premiéri dohodli na vzájomnej podpore. Potom sa premiér Mikuláš Dzurinda stretol s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a vyjadril pochopenie pre nemecký postoj. Kukan ešte pred decembrovým summitom v Bruseli povedal, že "Poliaci hrajú riskantnú hru. Dali do hry všetko bez toho, aby si pripravili ústupovú cestu".
Teraz Kukan Cimoszewiczovi povedal, že má Slovensko na svojej strane. "Túto pozíciu sme písomne tlmočili súčasnému írskemu predsedníctvu únie," oznámil a dodal, že sa to nevylučuje s naším pochopením pre Nemecko.
Poľsko, ktoré nezaváhalo pri našej podpore v čase Mečiarovej vlády, len ťažko zakrýva rozčarovanie. Minister Cimoszewicz v rozhovore pre SME stále opakoval, že dôležitejšia než minulosť je budúcnosť a že treba hľadať iné témy, ktoré V 4 spájajú. Aj minister Kukan pripustil, že sa V 4 v budúcnosti zrejme nedohodne na všetkom.
Necelé tri mesiace pred vstupom do Európskej únie je skutočná sila Visegrádu otázna a nevedno, čo z nej po vstupe do únie ostane.
Spor o euroústavu spočíva v tom, že Poliaci nechcú meniť spôsob hlasovania v Rade únie. Podľa zmluvy z Nice majú 27 hlasov, len o dva menej ako dvakrát tak ľudnaté Nemecko.
Nemci zase podporujú návrh európskej ústavy, ktorý predpokladá hlasovanie takzvanou dvojitou väčšinou. Tá by zohľadnila počet obyvateľov jednotlivých krajín.