Deblokačná zmluva je pripravená

BRATISLAVA - Slovenské ministerstvo financií a Devín banka (DB) sa dohodli na dodatku k mandátnej zmluve o deblokáciách ruského dlhu. Ako pre SME povedala hovorkyňa banky Oľga Viestová, dodatok sa týka predĺženia zmluvy na deblokovanie ruského dlhu nad ..

BRATISLAVA - Slovenské ministerstvo financií a Devín banka (DB) sa dohodli na dodatku k mandátnej zmluve o deblokáciách ruského dlhu. Ako pre SME povedala hovorkyňa banky Oľga Viestová, dodatok sa týka predĺženia zmluvy na deblokovanie ruského dlhu nad rámec pôvodných dohôd. Dodatok však musí pred vstupom do platnosti schváliť vláda.

Kontrakty na deblokovanie v hodnote 48 miliónov dolárov sú už podľa Viestovej pripravené. „Už len čakáme na predĺženie mandátnej zmluvy,“ dodala. Čo sa týka pôvodnej zmluvy, sprostredkovania deblokácií pre Slovenské elektrárne v objeme 450 miliónov dolárov (rozložených rovnomerne na tri roky), tento rok neboli uskutočnené ešte žiadne kroky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„My nemôžeme nič urobiť, kým sa ruská a slovenská vláda nedohodnú na konkrétnych objemoch,“ povedala Viestová. Ako dodala, nemá informácie, že by slovenské ministerstvo financií už v Rusku rokovalo o priebehu tohtoročných deblokácií. Aj minuloročné omeškanie rokovaní spôsobilo, že konečný objem bol dohodnutý na 40 miliónov (podľa sprostredkovateľskej zmluvy z roku 1999 ročné deblokácie mohli ísť až do výšky 150 miliónov dolárov) a deblokovať sa podarilo len približne 19 miliárd.

Koľko sa Slovensku podarí v jednom roku deblokovať závisí od výsledku a načasovania rokovaní s ruskou stranou. Viestová to prirovnala ku koláču, ktorý Rusko každý rok rozdelí medzi svojich veriteľov, pričom kto skôr príde, ten zoberie viac. Maďarsku sa v minulom roku podarilo deblokovať asi 100 miliónov dolárov, dodala hovorkyňa DB.

SkryťVypnúť reklamu

Banka dostala možnosť realizovať deblokácie nad rámec, keď sa v minulom roku dostala do finančných problémov. Vláda sa rozhodla dať DB mandát na deblokovanie ruského dlhu v objeme 60 miliónov dolárov, z čoho 20 percent by bola jej provízia a získala by úver v hodnote 48 miliónov. Mandátna zmluva platila do konca minulého roku. Keďže DB sa nepodarilo do tohto termínu deblokácie zrealizovať, požiadala o šesť mesiacov navyše.

GABRIEL KÁDASI

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu