Daň možno priznať aj bez účtovníctva

BRATISLAVA - Už len mesiac zostáva na podanie daňového priznania za minulý rok. Pre živnostníkov, ktorí nevyužívali paušálnu daň, to znamená povinnosť čo najskôr uzavrieť účtovníctvo za minulý rok a vyčísliť celkovú sumu príjmov a výdavkov. Tento rok ...

Samostatní roľníci môžu využiť paušálne výdavky vo výške až 60 percent celkového príjmu. Je to však naposledy, pretože nový daňový zákon ich o túto výhodu oberá. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Už len mesiac zostáva na podanie daňového priznania za minulý rok. Pre živnostníkov, ktorí nevyužívali paušálnu daň, to znamená povinnosť čo najskôr uzavrieť účtovníctvo za minulý rok a vyčísliť celkovú sumu príjmov a výdavkov. Tento rok sa už totiž nedá podanie daňového priznania odložiť o štvrť roka pre využívanie služieb daňového poradcu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tí drobní podnikatelia, ktorí nemajú chuť alebo čas viesť účtovníctvo, môžu daň priznať aj bez neho. Aj podľa starého daňového zákona je totiž možné využiť tzv. paušálne výdavky. V takom prípade stačí viesť evidenciu o príjmoch, o zásobách a o pohľadávkach. Za celkové výdavky sa potom považuje určité percento z celkových príjmov. Pri väčšine živností je to 25 percent. Tento spôsob priznávania dane sa teda oplatí najmä pri takých zárobkových činnostiach, kde je ťažké uplatniť si vyššie výdavky.

Pri výdavkoch, ktoré sú určené ako percento z príjmov, dá sa výsledný daňový základ ešte znížiť o nezdaniteľné sumy, na ktoré má občan nárok. Všetky ostatné položky znižujúce základ dane, napríklad zaplatené odvody do sociálnych fondov, sa už považujú za zahrnuté v paušálnych výdavkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Pokoj majú tento rok tí, ktorí si daňovú povinnosť za minulý rok splnili už vlani na jar formou paušálnej dane. Takíto živnostníci pôjdu na daňový úrad až v roku 2005, keď budú priznávať daň za tento rok.

Ako si vypočítať daň (riadok 83)

suma z r. 82 sadzba dane

0 - 90 000 10 %

90 000 - 180 000 9 000 Sk + 20 % zo sumy presahujúcej 90 000 Sk

180 000 - 396 000 27 000 Sk + 28 % zo sumy presahujúcej 180 000 Sk

396 000 - 564 000 87 480 Sk + 35 % zo sumy presahujúcej 396 000 Sk

564 000 a viac 146 280 Sk + 38 % zo sumy presahujúcej 564 000 Sk

Počítame zisk / stratu z podnikania

Občania podnikatelia používajú daňové priznanie typu B1, ktoré je najvšeobecnejším tlačivom pre fyzické osoby. V prípade, ak si uplatňujú nárok na zníženie dane, použijú tlačivo B2 (bežní podnikatelia) alebo B3 (samostatne hospodáriaci roľníci).

SkryťVypnúť reklamu

Príjmy z podnikania sa priznávajú na tretej strane tlačiva B1. Osobitne sa pritom v tabuľke č. 2 rozpisujú príjmy a výdavky z poľnohospodárskej výroby, zo živnosti a z ďalších činností. Výdavky sa môžu do druhého stĺpca tabuľky napísať v skutočnej výške (keď daňovník vedie jednoduché účtovníctvo), alebo môžu byť určené istým percentom z príjmov. Keď sa však podnikateľ rozhodne, že si takéto paušálne výdavky uplatní pri jednom druhu činnosti (napr. pri živnosti), musí tento spôsob používať aj pri ostatných aktivitách - napr. pri autorskej činnosti.

Zákon, podľa ktorého sa tento rok naposledy priznáva daň, rozoznáva tri sadzby paušálnych výdavkov:

60 percent príjmov si môžu uplatniť tí, ktorí sa živia ako samostatne hospodáriaci roľníci. Týka sa to teda riadku 1 v tabuľke č. 2 na tretej strane daňového priznania.

SkryťVypnúť reklamu

35 percent príjmov si môžu dať do nákladov občania, ktorí mali príjmy z použitia alebo poskytnutia priemyselného alebo duševného vlastníctva. Týka sa to aj príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady. V spomínanej tabuľke sa toto percento vzťahuje na 5. riadok.

25 percent príjmov si môžu ako výdavky uplatniť občania, ktorí mali akékoľvek ďalšie príjmy - či už zo živnosti, tlmočníckych služieb, alebo iného druhu podnikania. Toto percento paušálnych výdavkov sa používa v riadkoch 2, 3, 6 a 7 uvedenej tabuľky.

Riadok č. 4 sa týka tých, ktorí majú podiel vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti. Do prvého stĺpca (príjmy) zanesú príjmy spoločnosti zodpovedajúce ich podielu a do druhého (výdavky) sumu odvodov, ktoré si hradili sami, t. j. neboli nákladom samotnej firmy.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade uplatnenia si paušálnych výdavkov treba na to upozorniť zaškrtnutím príslušného políčka na poslednej strane daňového priznania.

Výpočet dane je už potom štandardný - na 8. strane priznania sa celkový daňový základ postupne znižuje o odpočítateľné položky. Výsledná daň sa následne zníži o prípadné zápočty daní zaplatených v zahraničí a zrazené alebo odvedené preddavky na daň.

SME o daniach

V piatej časti daňového seriálu si prečítate, ako si treba vypočítať a platiť preddavky na daň za rok 2004. Budú podnikatelia úverovať štát vysokými preddavkami podľa starého zákona? Čítajte vo štvrtok 4. marca.

Odpočítateľné položky, na ktoré má občan nárok

38 760 Sk

ročne za každého daňovníka.

16 800 Sk

za každé vyživované dieťa. Uplatňuje si len jeden rodič. Nárok sa dokazuje rodným listom dieťaťa, pri starších deťoch potvrdením o štúdiu. Treba aj potvrdenie od partnerovho zamestnávateľa, že druhý z manželov si túto nezdaniteľnú sumu nenárokuje, prípadne čestné vyhlásenie.

SkryťVypnúť reklamu

33 600 Sk

za vyživované dieťa s preukazom ZŤP alebo dlhodobo ťažko postihnuté. Dokladuje sa preukaz ZŤP alebo zdravotný posudok zo Sociálnej poisťovne.

12 000 Sk

za manželku alebo manžela, ktorého vlastný príjem vlani nepresiahol 38 760 Sk. U nezamestnaného partnera sa preukazuje potvrdenie z úradu práce, u ženy na materskej potvrdenie od jej zamestnávateľa, u muža na vojne potvrdenie z vojenskej správy. Daňový úrad môže akceptovať aj čestné vyhlásenie.

8 400 Sk

u poberateľa čiastočného invalidného dôchodku. Nárok sa dokazuje rozhodnutím o pridelení dôchodku.

16 800 Sk

u poberateľa úplného invalidného dôchodku. Dokladuje sa rovnako ako pri čiastočnej invalidite.

48 000 Sk

ak je čiastočne alebo úplne invalidný občan aj držiteľom preukazu ZŤP. Táto suma potom nahrádza predchádzajúce dve nezdaniteľné sumy.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnota darov

poskytnutých počas roka obciam a iným organizáciám na verejnoprospešné účely. Pri darovaní krvi alebo iného biologického materiálu sa každý odber ohodnocuje sumou 2000 Sk. Dajú sa uplatniť dary v celkovej výške neprevyšujúcej 10 % z daňového základu v riadku 73.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 732
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 146
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 792
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 302
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 734
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 265
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 250
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu