entu, ktorí sa zaoberajú hospodárskou problematikou, sú navrhovanou sumou pobúrení.
Slovensko sa zaviazalo Európskej únii, že začne s odstavovaním elektrárne v roku 2006. Na odstupnom sa už dohodlo vedenie elektrární s odbormi, chýba ešte podpis ministerstva hospodárstva.
"Je to absolútne v rozpore s elementárnou spravodlivosťou," vyhlásil Július Brocka z KDH. Myšlienku odstupného považuje za zvrátenú, lebo predpokladá, že prepustení zamestnanci si už nenájdu nové miesto.
Brocka hovorí, že zmluva vznikala v období, keď sa ešte nevedelo o príchode automobilky Peugeot-Citroen do trnavského regiónu. Vznikne tam 10-tisíc nových pracovných miest, kde sa môžu uplatniť aj ľudia z elektrární.
Podobný názor má aj Ján Jasovský z HZDS. "Ľudia dostanú vysoké odstupné a ešte sú relatívne blízko zdrojov pracovných príležitostí. To samo osebe logické nie je." Peniaze namiesto odstupného navrhol použiť na dobudovanie elektrárne v Mochovciach.
"Je to vysoko nadštandardné, a nie celkom v poriadku," myslí si Maroš Kondrót zo Smeru. Odstupné sa mu zdá prehnané vzhľadom na situáciu v hospodárstve a výšku priemernej mzdy.
Aj nezávislý poslanec Branislav Opaterný má vážne výhrady. "Ak je to v kolektívnej zmluve, tak je to nehoráznosť," povedal. "Poukazuje to na ďalšie nadštandardné dohody v štátnych podnikoch."
Hovorca ministerstva hospodárstva Alexander Škurla oznámil, že o konečnej podobe kolektívnej zmluvy sa verejnosť dozvie v piatok popoludní. "Rokuje sa o všetkom," povedal. Výšku odstupného zatiaľ nechcel komentovať, včera ju však spochybnil minister Pavol Rusko. (rp)