Vláda zdôraznila, že dôvod meniť nový sociálny systém nemá.
Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že "tento štát bude chrániť zdravie občanov a ich majetok", minister vnútra Vladimír Palko ohlásil, že situáciu má polícia pod kontrolou. Potom, čo na východe posilnila políciu aj armáda, nastal včera relatívny pokoj.
Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník hovoril o "prehĺbení pozitívnych účinkov reformy" a predstavil svojich 12 opatrení.
V niektorých regiónoch sa budú napríklad sociálne dávky vyplácať týždenne a často v naturáliách. Cieľom je okrem iného obmedziť úžeru medzi Rómami.
Od apríla sa má zvýšiť aj aktivačný príspevok pre nezamestnaných z 1000 na 1500 korún a zvýšiť sa má aj príspevok firmám, ktoré zamestnajú viac ako 100 ľudí v hmotnej núdzi.
Kaníkove návrhy oceňuje sociologička Zuzana Kusá, ktorá sa venuje problému chudoby. Nie sú totiž orientované len na Rómov, ale rozširujú sa na celú populáciu, ktorá by to mohla privítať.
"Istým spôsobom bratia Rómovia vybojovali niečo aj pre majoritu," povedala Kusá.
Týždenná výplata dávok podľa nej kopíruje model z prvej republiky. Vtedy sa rátalo s tým, že chudobný človek v krutých podmienkach prestáva mať "schopnosť uvažovať v dlhodobom meradle". To považuje predseda parlamentu Rómov, naopak, za nehumánne, lebo "človeku, ktorý chce pracovať, dajú naturálie, aby prežil".
Splnomocnenkyňa vlády Klára Orgovánová na príprave opatrení spolupracovala.
"Navrhovali sme aj jednorazový príspevok ľuďom ako výpomoc, s čím minister nesúhlasil, a jednu z najzávažnejších vecí - štátom dotované pracovné miesta." Orgovánová si totiž myslí, že Rómovia návyk na prácu majú, no potrebujú ju dostať, "inak sa budeme stále motať v tom, akým spôsobom riešiť lepšie sociálnu sieť".
Autor: RICHARD FILIPKOANDREA HAJDÚCHOVÁ