Slováci, na lyže!

Ak sa vám pri slove lyžovačka vynorí čakanie v nekonečnom rade na stále padajúci vlek, namiesto permanentky pár poldecákov rumu pre vlekárov z dediny a na svahu preteky sánkarov rôznej hmotnosti s lyžiarmi v rifliach a svetri, asi ste sa poriadne dlho neb


oli lyžovať.
Na svahy prestali ľudia hromadne chodiť z viacerých dôvodov - v posledných rokoch poriadne nesnežilo a mnoho menších stredísk, ktoré nemajú snežné delá na umelý sneh, jednoducho nefungovalo. Celodenné aj bodové lístky na vleky stoja závratné sumy. Drahé sú aj najmodernejšie technológie - od oblečenia po lyže. Kto si dnes môže dovoliť luxusný biely šport?

Biele šialenstvo
Obdobie, keď bol na každom malom kopci za dedinou ratrak - špeciálny voz na úpravu trate - a vlek premával na štátne náklady za dve koruny za jednu jazdu, je preč. Strediská sa po prechode na trhový mechanizmus museli chytiť samy - buď ich niekto sprivatizoval, alebo prestali fungovať. Klimatické zmeny podnebia dali prevádzkarom lyžiarskych stredísk ešte jednu podmienku: snežné delo, ktoré zasneží kopec v prípade, že nenapadne dosť prirodzeného snehu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku máme približne 135 funkčných lyžiarskych stredísk. Od prímestských zjazdoviek po najnáročnejšie strediská, ktoré sa medzi sebou pretekajú o alpskú úroveň a solventných lyžiarov. Najviac stredísk je na východnom Slovensku, najväčšie sú na strednom a v oblasti veľhôr - v Nízkych a Vysokých Tatrách.

Z veľkých horských stredísk, ktoré sa nikdy nebáli nedostatku snehu ani turistov, sa stali akciové spoločnosti s megakomplexom zjazdoviek, lanoviek, vlekov a hotelov. Aj štýl, akým o sebe dávajú vedieť, je mega. Súťažia o to, kto priláka lyžiarov nápaditejšou reklamnou kampaňou v rádiu, najfantastickejšou šou a najadrenalínovejšou párty.
Jedným z takýchto stredísk je Jasná v Nízkych Tatrách. Návštevníci tu využívajú lyžovačku na Chopku, ktorý má byť v blízkej budúcnosti prepojený lanovkou zo severnej strany kopca na južnú. Zatiaľ chrlí nová 6-sedačková lanovka na kopec 2 700 lyžiarov za hodinu. V Jasnej, najväčšom stredisku v strednej Európe, porovnateľnom s úrovňou služieb v Alpách, to vyzerá ako v raji, do ktorého je vstup obmedzený.

SkryťVypnúť reklamu

Klientela, ktorá vie platiť
Lyžovačka je pre slovenskú rodinu s deťmi drahá vec. Jeden človek zaplatí za požičanie výstroja (300 - 400 korún), celodenný lístok na vleky (500 - 800 korún) a obed v bufete či v reštaurácii (70 - 200 korún) približne 1000 korún na deň.
V lacnejších strediskách o dve stovky menej, v luxusných aj o pár stoviek viac. "O našich cenách si tiež myslím, že sú nadhodnotené," priznáva marketingový riaditeľ Jasnej René Parák. "Klientela, čo sem chodí, ich vie zaplatiť."
Napriek tomu musia, ak chcú cez zimu zarobiť na celý rok, poskytovať zľavy na ubytovanie v hoteloch alebo na lyžiarske permanentky. V cenách nerobia rozdiely medzi zahraničnými turistami a domácimi. Akurát ľudia z regiónov majú skipassy za 190 korún na deň.
K lyžovaniu treba mať vzťah od mala, čas cez víkendy a peniaze na výstroj a vleky. Dnes sa lyžujú najmä tí, čo na to majú. Mladí, úspešní, dobre zarábajúci ľudia, ruskí novozbohatlíci, poľská mládež na najnovších snoubordoch, veselo míňajúca rodičovské "zlaťáky" v skibaroch na zjazdovkách.
Niekedy vidieť celé rodiny zo Slovenska, pre ktoré sa lyžovačka stala takou súčasťou zimy, že sú ochotné uskromniť sa v inom, len aby sa mohli spúšťať dole kopcom.

SkryťVypnúť reklamu

Sme spádová oblasť
Zloženie lyžiarov na našich zjazdovkách vyzerá takto: 60 percent tvoria zahraniční turisti, najviac Poliaci, Rusi, Maďari, ale aj Litovčania či Estónci. "Sme spádová oblasť pre východnú Európu," vysvetľuje René Parák. "Najbližšie lyžiarske centrá sú buď na Západe v Rakúsku, Taliansku alebo v horách v Bulharsku."
Zvyšných 40 percent lyžiarov sú domorodci. V drahších strediskách nájdete hlavne Bratislavčanov, Banskobystričanov a Košičanov, ktorí vyrážajú na svahy cez víkendy alebo obsadia chaty a hotely na týždeň. Miestni ľudia z regiónov cez zimnú sezónu pracujú v infraštruktúre na svahu, využívajú zľavy permanentiek pre miestnych alebo chodia do lacnejších stredísk.

Poľské rekordy
Všetky lyžiarske strediská na Slovensku sa zhodujú, že tento rok je sezóna slabšia kvôli Poliakom, ktorí neprišli v takom počte ako po iné roky. Po tom, čo sa započúvate do vravy v bufetoch, v radoch na vlek a na svahu, sa to ale nezdá.
Poliakov je menej, lebo poľské odbory im začali priplácať 6000 korún na dovolenku, ak využijú domáce strediská, a na vine je aj mierny pokles zlotého. "Je to tu pre nich drahšie," hovorí Parák.
Poliaci na sedačkovej lanovke v Oščadnici však prekvapene krútia hlavami: "Príplatky za lyžovanie doma? O tom nič nevieme. Sme tu jednoducho preto, že v Poľsku sa roztopil všetok sneh." Lyžiarske strediská na hornatom juhu Poľska nestačia kapacitou na početný národ, čo sa asi rozhodol, že v masovom lyžovaní vytvorí európsky rekord. "Oproti minulému roku lyžovanie u nás doma zlacnelo, u vás naopak, išlo hore. Menej sa tu však načakáme na vleky," hovoria.

SkryťVypnúť reklamu

Lyžovačka či priemyselná zábava?
Len lyžovanie už ľuďom nestačí. "Do horského strediska chodia mladí ľudia, ktorí sa chcú v noci baviť. Preto robíme tanečné párty, súťaže, vymýšľame pre nich atrakcie," hovorí Parák. Priznáva, že všetko sa točí okolo zárobku.
Módou veľkých stredísk sú koncerty priamo na svahu. Vo Veľkej Rači na špeciálne vyrobenom pódiu vyhráva čakajúcim v radoch kapela Polemic, v Jasnej nedávno koncertovali Chiki liki tu-a, Hex aj vychytení kluboví dídžeji.
Strediská sa pretekajú aj v usporadúvaní adrenalínových akcií, pri ktorých sú lyžiari pasívnymi divákmi, sledujúcimi extrémistov na snoubordoch a lyžiach, psie preteky alebo akrobaciu na snehu.
"To už nie je lyžovačka, ale priemyselná zábava," znie názor jedného z vyznávačov lyžovania na prirodzenom snehu, ďaleko od hlučného davu. "Na druhej strane uznávam, že regióny z lyžiarskych stredísk žijú."

SkryťVypnúť reklamu

Pod ochranou ochranárov
Nočné a hlučné párty sú tŕňom v oku ochranárov prírody. Zvlášť, ak ide o strediská v TANAP-e a NAPANT-e, chránených národných parkoch. Jedinou povolenou zvukovou kulisou je v Tatrách hučanie hôr. Organizovaná zábava pre turistov je potom výsledkom kompromisov medzi cestovným ruchom a ochranou prírody.
Lyžiarskych turistov zo zahraničia sem nepritiahneme iba našimi zjazdovkami. To nie je len názor majiteľov vlekov, ale napodiv aj zástancov nekomerčného, extrémneho lyžovania, ktorí na svoje hobby potrebujú voľný terén. A ten leží v chránenom pásme hôr.
"Niekedy mám pocit, že celé Slovensko je vyhlásené za chránenú oblasť alebo národný park a čokoľvek, čo urobíte v prírode, bude potrestané," hovorí Peter Kollár, ktorý vo voľnom teréne pestuje štýl lyžovania telemark (prvotný spôsob lyžovania - pozn. autorky).
Skialpinisti a lyžiari, ktorí neuznávajú lyžovanie na upravovaných svahoch vyhľadávajú v horách snežné pláne, kde však nemajú voľne žijúce zvieratá úkryty. "Tie si vždy budú vedieť udržať bezpečnú vzdialenosť a odstup od ľudí. Na civilizáciu si zvykajú - popri železnici nikdy nebolo toľko srniek a dravých vtákov. Zistili, že techniky sa nemusia báť," hovorí Kollár. Myslí si, že medzi ochranármi a skialpinistami je neporozumenie, ktoré neprospieva progresívnemu riešeniu problémov so športovaním v prírode.

SkryťVypnúť reklamu

Šport z požičovní
Sú ľudia, ktorí striedajú lyže každý rok, ale sú takí, čo majú jedny aj desať rokov. Takým sa viac oplatí požičať si výstroj hoci aj na jeden deň. Takmer všade už dostanete vykrojené carvingové lyže, podľa najnovších kritérií o desať centimetrov kratšie od človeka.
"Nakupujeme okolo dvesto kusov rentingových lyží, špeciálne vyrábaných pre požičovne. Po roku ich rozpredávame záujemcom," hovorí Táňa Šufliarská z požičovne lyží, ktorá sídli pod svahom Otupné.
Niektoré požičovne ponúkajú aj dvoj-trojročné lyže, v nižších kategóriách a za nižšie ceny. Niekde vám vek lyží neprezradia a zákazník, ktorý sa v technológiách nevyzná, to nezistí. Voľným okom vidno úpravy na lyži tak, že je tenšia.
Iný výstroj sa nemusí meniť tak často, lyžiarske topánky majú trvácnosť niekoľko rokov. Na poličke vidno aj prilby: "Ich požičiavanie nie je podmienkou ani nutnou súčasťou výstroja na lyžovanie. Požičiavajú sa najmä deťom."

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlá prežitia
Moderné technológie zrýchľujú techniku lyžovania na hranicu ľudských schopností. Mnohí lyžiari si to ešte nestihli uvedomiť. V talianskych či rakúskych Alpách bežne vidieť na lyžiaroch prilby, niektorí používajú aj ochranu chrbta. Vypestovaná zodpovednosť a ohľaduplnosť ľudí zo Západu sa prejavuje aj na svahoch. Na Slovensku existujú pravidlá správania na svahu, ale podľa Táne Šufliarskej nemajú veľký význam, keďže neexistuje žiadna svahová patrola, ktorá by kontrolovala ich dodržiavanie.
Aj medzi skialpinistami, ktorí pri pohybe v nebezpečnom horskom teréne nosia už bežne lavínové prístroje, je vraj len málo tých, čo ich vedia aj použiť.

Lyžiarom za dva dni
Jednými z tých, čo by mohli spolu so štýlom vštiepiť lyžiarom aj základné pravidlá bezpečného lyžovania, sú inštruktori lyžiarskych škôl. "Za päť rokov, čo tu učím, som mal vari dvoch Slovákov. Načo by sem chodili, keď sa všetci vedia lyžovať? Sem-tam k nám zapíšu svoje deti, ale dospelí sa hanbia učiť," hovorí Jozef Opálený, inštruktor školy v Jasnej.
Na požiadavky žiakov si už zvykol: "Naši klienti chcú vedieť všetko, a najlepšie hneď za dva dni. Ukážu na môjho kolegu, ktorý sa práve lyžuje okolo, prstom: Takto chcem vedieť jazdiť."
Najsnaživejší sú Rusi a Poliaci. Cudzinci sa nehanbia za to, že sa nevedia lyžovať, a chcú sa to naučiť.
Jozef sprevádza ľudí aj do freerideových zón (do voľného vysokohorského terénu), ale nie v rámci lyžiarskej školy. Tam sa chodí na vlastnú zodpovednosť a záujemcovia sa musia vedieť dobre lyžovať. "Niekedy aj päť hodín šliapeme hore kopcom, aby sme sa desať minút zviezli dolu po žľabe. A zase odznova."

SkryťVypnúť reklamu

Snežní vynálezcovia
Medzi nadšencami lyžovania sú milovníci adrenalínu, ktorým klasické oblúčiky nestačia.
Lyžovanie kombinujú s akrobatickým skákaním a vyhľadávaním skalnatých a strmých terénov s nebezpečenstvom lavíny. Iní prejavujú nadšenie pre vec vymýšľaním nových šmýkacích prostriedkov.
Na Kolibe, malom svahu nad Bratislavou, testuje dlhší čas novú lyžu snežný vynálezca. Na prvý pohľad vetrom ošľahaný športovec, ktorému vek neuberá na energii, si z dreva a laminátu vyrobil lyžu, šírkou niečo medzi snoubordom a klasickou lyžou, ibaže na udržanie rovnováhy potrebujete viac citu ako na širokej doske. Nohy sú totiž upevnené priamo za sebou. Na nápad vraj prišiel ešte dávno pred tým, ako sa objavili snoubordy, keď rozmýšľal, ako by sa dali na Dunaji využiť vlny z okoloidúcich lodí. A nápad presunul do zimy a na sneh. Pre lyžu má už aj názov, a keď zdokonalí techniku, možno si ju dá patentovať.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko tu už bolo
Zdá sa, že na lyžiach už bolo všetko vymyslené. Asi áno, myslia si fanúšikovia a znalci lyžovania. Ani carvingová lyža nie je nová vec, ale moderné technológie jej dávajú nový rozmer. Zvyšuje sa bezpečnosť a z lyžovania sa stáva väčšia zábava. Heslo zakladateľa olympijských hier Coubertena: "Silnejšie, vyššie, rýchlejšie!" tu dokonale platí.

Sme dobrí lyžiari?

Slovenské zjazdové lyžovanie najradšej spomína na 70. a 80. roky.
Jana Gantnerová-Šoltýsová ako prvá pretekárka z bývalého Československa vyhrala preteky Svetového pohára v Altenmarkte v roku 1980. V roku 1984 na olympiáde v Sarajeve obsadila v zjazde 5. miesto, a bronz, prvý a posledný pre Československo, vybojovala Olga Křížová-Charvátová. overiť - nepochopiteľné!!

Po rozdelení Československa nastal ústup z pozícií. V žiackych kategóriách sa naši lyžiari dokážu pretlačiť na medailové stupienky, ale hneď ako prejdú do juniorskej a seniorskej kategórie, porazia ich pretekári z alpských krajín.
Až v posledných rokoch nadviazala na úspešnosť zjazdového lyžovania Veronika Zuzulová. V roku 2002 sa stala víťazkou Európskeho pohára a majsterkou sveta junioriek v slalome. 8. februára získala tretie miesto v pretekoch Svetového pohára v slalome v nemeckom Region Arber. Je veľkou, ale jedinou nádejou nášho zjazdového lyžovania.

Medzi mužmi hral v posledných rokoch prím Michal Rajčan, ktorý pre nedostatok peňazí v našom lyžovaní odišiel študovať do Ameriky, kde bude pretekať za akademický tím. Rajčan obsadil 9. miesto v kombinácii Svetového pohára a v tej istej disciplíne bol na 11. priečke na MS 2001 v St. Antone. V jeho tieni jazdil Ivan Heimschild, ktorý ako člen Dukly Banská Bystrica skončil na 4. mieste na Akademických majstrovstvách sveta.

V snouborde sme mali pred pár rokmi chýrnu jazdkyňu Janu Šeďovú, ktorá si vybojovala aj účasť na ZOH 1998 v japonskom Nagane, ale preteky nedokončila. Viackrát skončila vo Svetovom pohári na 3. mieste, v celkovom hodnotení bola v najlepšej šestke. Dnes pripravuje marketingové snoubordové vystúpenia.

Nedávno bodoval vo freerideovom lyžovaní, tzv. big mountain Marián Ligda, ktorý sa tretím miestom v Slovinsku kvalifikoval na najväčšie freerideové preteky na svete.
(jm)


Na čom všetkom sa dá spustiť z kopca?
Odkedy Nór Sondre Norheim koncom 19. storočia predstavil lyžovanie ako nový šport, zmenil sa nielen štýl, ale aj prostriedky, na ktorých sa spúšťame z kopcov a tiež terén, ktorý dokážeme zvládnuť.
Dolu svahom sa dá predviesť krátky oblúčik v klasickom - tzv. alpskom štýle, alebo dlhé ladné oblúky telemarkového lyžovania s voľnou pätou či na snouborde. Každý z týchto štýlov sa robí v rôznych podmienkach: lyžuje sa na upravených svahoch, mimo svahov a v extrémnych vysokohorských podmienkach.
Dosky, na ktorých sú (zatiaľ) upevnené nohy, majú množstvo tvarov a dĺžku podľa chuti lyžiarov. Klasické lyžovanie sa dá predvádzať aj na big footoch, čiže krátkych lyžiach, určených na zábavu na svahu. Skialpinisti v horách hore kopcom šliapú pomocou špeciálnych pásov na sklzniciach.
Snoubord dnes už nie je ničím novým, ale čo takto jedna širšia lyža, na ktorej sú nohy v špičkách upevnené za sebou? Volá sa to teleboarding.
Veľkou módou je heliskiing - lyžovanie z miest, kam sa nedá dostať inak ako vrtuľníkom. Z neho sa skáče tesne nad obrovskou snežnou pláňou.
Vo veľhorách je obľúbený tzv. free skiing, adrenalínové lyžovanie na lyžiach aj snouborde, spojené so skokmi zo skalnatých útesov.
(dv)

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší snežný hit - babičkin telemark

Čo ešte môže prísť na svahy ako módny hit po carvingových lyžiach a snoubordoch?
Paradoxne, mimo hlavných tratí sa v posledných rokoch objavil štýl lyžovania, ktorý vôbec nie je nový. Naopak, telemark je pôvodnou technikou, ktorou sa lyžovalo na počiatku objavenia lyží.
Staronový štýl, vylepšený novými technológiami o umelohmotné lyžiarky a moderné lyže, sa dodnes používa hlavne vo svojom rodisku - Nórsku, ale do zvyšku Európy sa vrátil zo Severnej Ameriky, kde dostal novú, extrémnu podobu: voľný zjazd vo vysokohorskom teréne, skoky zo skál, akrobacia.
Na Slovensku máme jeden telemarkový klub a jeho členovia jazdia nielen na zjazdovkách, ale hlavne vo voľnom teréne mimo upravovaných svahov.
Zakladateľ klubu Peter Kollár, nadšenec, ktorý videl telemark v roku 1998 v Nórsku, si povedal, že to je ono! "Telemark charakterizuje heslo: uvoľni päty a uvoľni svoju myseľ. Ľudia, ktorí sa voľnejšie pohybujú po svahu, sú uvoľnenejší aj v myslení," tvrdí.

Krok ďalej
"V určitom momente lyžovania si uvedomíte, že potrebujete urobiť krok ďalej. Kam? V deväťdesiatom štvrtom som odložil snoubord a telemark prišiel v správnu chvíľu, umožnil mi urobiť ten krok ďalej."
Telemark sa objavil na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia takmer súčasne so skialpinizmom, ktorý kombinuje lyžovanie v horách a šliapanie do vrchu pomocou špeciálneho výstroja s voľnou pätou.
Telemark je náročnejší na zvládnutie techniky ako klasické lyžovanie, ale v klube sú aj takí, ktorí predtým vôbec nelyžovali. Niekedy ho nazývajú aj lyžovaním s voľnou pätou alebo kročnou technikou. Tiahle oblúky po svahu sa robia v pokľaku a lyžiar vyzerá, akoby kráčal z kopca. Pritom si menej namáha kolená a bedrové kĺby - keďže päta nie je upnutá, lyžiar sa pri jazde pohupuje ako na pružine. Aj pády sú menej nebezpečné.
Veľa telemarkistov jazdí na normálnych zjazdovkách alebo vyhľadáva malé strediská, kde nie sú upravované svahy a dá sa jazdiť v hlbokom snehu.
Na východe Slovenska sa malá skupina lyžiarov zasa venuje štýlu backcountry - telemarkovú techniku využívajú na bežkovanie, prejazd krajinou.
Potreba a ochrana
"Naša domovská oblasť je Malá Fatra, ale chodíme aj do Západných, Nízkych Tatier, na Zbojnícku chatu vo Vysokých Tatrách, alebo do Veľkej Fatry," hovorí Peter Kollár. Územia, ktoré na tento štýl potrebujú, však často označujú tabule so zákazom vstupu z dôvodu ochrany prírody.
Na to, že sme európska skialpinistická veľmoc s úspešnými pretekármi, je podľa Petra Kollára veľmi málo možností, kde sa dá takto jazdiť. Veľké množstvo voľného terénu v horách je uzavreté. "Ak si chcete na jar zalyžovať, pripadáte si ako zločinec. Prístup ochranárov je zvláštny, určite by pomohlo, keby vymedzili viac oblastí, kde sa ľudia môžu lyžovať. Držali by sme sa vytýčeného územia, a tých desať percent, ktorí to aj tak nebudú rešpektovať, je menšie zlo. Jazdíme predsa po snehu a prírode nemáme dôvod ubližovať," vysvetľuje.
Skupina telemarkistov má okolo 50 členov na Slovensko a v Česku. Prvou sezónou bol rok 1999 a o rok na to sa konal prvý zraz Telemark Party, podobný zrazom v krajinách, kde je tento štýl populárnejší.

Móda, hudba
Každá lyžiarska technika má svoju módu v oblečení aj hudbe. Mnohí telemarkisti počúvajú ska a reagge hudbu. Výzorom sa radi vracajú na začiatok 20. storočia, keď sa pôvodne telemark lyžoval. Na svahoch ich vidno s bambusovými paličkami, drevenými lyžami, dámy v sukniach a páni v pumpkách.
Koľko vlastne stojí návrat tejto retromódy? Na telemark sa dajú použiť aj normálne lyže, len viazanie a lyžiarky sú špeciálne. "V našej komunite si nováčikovia kupujú staršiu výbavu od členov klubu," hovorí Peter Kollár. Lyžiarky dostanú za 5 - 6-tisíc korún a viazanie za 3-tisíc. Ak nestojíte o absolútne novinky, miniete na výstroj 13 - 15 000. Nový výstroj je však drahší: lyže za 15-tisíc korún, topánky 13-tisíc a najnovšie modely viazaní vyjdú na 7-tisíc.
Svoj štýl volajú telemarkisti kĺzaním duše. Nikam sa neponáhľajú a na konci zanechajú v hlbokom snehu široké ležérne oblúky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 795
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 634
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 666
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 645
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 297
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 166
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu