h.
Domáci Dayakovia vyzbrojení sekerami a mačetami naháňali a terorizovali tisíce imigrantov, ktorí boli nútení opustiť mesto Sampit. Asi 15-tisíc ľudí sa premiestnilo zo svojich obydlí do štátnych budov a policajných staníc, kde našli ochranu pred rozzúreným protivníkom.
„V uliciach Sampitu sa povaľujú zohavené telá. Cieľom útokov Dayakov sú Madurančania, ktorých chcú vyhnať z provincie,“ povedal priamy svedok zrážok Jauhar Pauzni. Podľa neho dav Dayakov túžiacich po autonómii vnikol v utorok do mesta a začal lynčovať prekvapených imigrantov. Polícia a armádne zložky stále nemajú oblasť pod kontrolou. Podľa agentúry Antara polícia našla najmenej dvadsať bezhlavých tiel. Rebeli kráčali s hlavami svojich protivníkov ako trofejami a hľadali ďalšie obete.
Dayakovia boli donedávna známi ako lovci lebiek. Profesor Dayakského inštitútu v západnom Kalimantane Sylvanus Djuweng tvrdí, že v tomto prípade nejde o etnický konflikt, ale o obyčajné zabíjanie. Dayakovia iba oprášili tradičný lov lebiek, ktorý úrady formálne zakázali v roku 1984. „Ak majú dlhé meče, ich cieľom je krk. Ak držia v rukách nože, bodnú. Ak zvierajú zbraň, zastrelia vás priamo do srdca,“ tvrdí Djuweng. To, čo sa deje v Sampite, je ohromná túžba davu niekoho zabiť, povedal profesor. Za posledné dva roky zahynulo v etnických konfliktoch najmenej dvesto ľudí.
Príslušníci indonézskych bezpečnostných a ozbrojených síl majú v súčasnosti veľa práce aj s tisíckami utečencov, ktorí by sa z miest na pobreží Bornea chceli dať previezť na niektorý z iných, pre nich bezpečnejších ostrovov Indonézie.
(peb, reuters, tasr)