Zatkli ju asi pred rokom, keď odoslala zahraničným vládam list. Upozorňovala v ňom na smrť svojho syna, ktorého zrejme umučili vo väzení.
V pondelok večer prišli do cely vyslanci vlády prezidenta Islama Karimova a prekvapenej starenke oznámili, že „vzhľadom na jej vek a pohlavie" je voľná.
Karimovov hovorca v ten istý deň naznačil, že by mohli prepustiť aj novinára Ruslana Šaripova, ktorý je obvinený z homosexuality.
Čo sa v Uzbekistane stalo? Včera prišiel na návštevu americký minister obrany Donald Rumsfeld na rokovania o americkej vojenskej prítomnosti v Uzbekistane a dolárovej pomoci napojenej na program odstraňovania sovietskych zbraní hromadného ničenia. Pomoc je podmienená dodržiavaním ľudských práv.
Po 11. septembri 2001 začali Spojené štáty používať uzbeckú leteckú základňu vo vojne v susednom Afganistane a významne zvýšili finančné injekcie taškentskej vláde. V apríli bude americký prezident George Bush rozhodovať, či schváli pokračovanie financovania programov s totalitným prezidentom Karimovom. Karimovovi hrozí strata 100 miliónov dolárov ročne. Američania zase zotrvávaním v totalitnej krajine prekračujú svoj vlastný zákon.
Odsúdenie a následné oslobodenie Fatimy Mukadyrovej v predvečer Rumsfeldovej návštevy je dôkazom, že režim Islama Karimova sa už neusiluje ani predstierať demokraciu a spolieha sa na pragmatizmus Washingtonu, ktorý stále potrebuje uzbecké základne na svoje lietadlá. Karimov počíta s tým, že Rumsfeld bude v kritike porušovia ľudských práv aj naďalej mierny a vyše 6-tisíc politických väzňov zostane v uzbeckých väzeniach.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ