Nový dočasný premiér Viktor Chriščenko a Vladimir Putin na archívnej fotografii. FOTO - REUTERS
Prečo sa tak rozhodol, vysvetlil len veľmi krátko a nejasne. „V súlade s článkom 117 ruskej ústavy som sa rozhodol rozpustiť vládu. Toto rozhodnutie netreba spájať s výsledkami vlády, ktoré ako celok považujem za uspokojivé. Súvisí to s mojím želaním vytýčiť smer, akým sa bude krajina uberať po 14. marci 2004."
Za dočasného premiéra vymenoval doterajšieho podpredsedu vlády Viktora Christenka. Rovnako ako Kasjanov patrí medzi pôvodne Jeľcinových ľudí. Časť analytikov nepredpokladá, že Christenko v novej funkcii zostane dlhší čas. Iní zase tvrdia, že sa vymenovaním stal prvým človekom nového Putinovho tímu.
Nečakané odvolanie kabinetu v prvej reakcii vyvolalo správy o stupňujúcom sa Putinovom autoritárstve. Spomínajú sa však viaceré možnosti.
Prvá hovorí o vybavovaní si účtov Vladimira Putina s Michailom Kasjanovom, spojencom Jeľcinovej skupiny a kritikom Putinovho postupu v kauze Jukos. Prezident vtedy využil štátnu moc na dokazovanie finančných machinácií spoločnosti Jukos. Štát sa zameral na účty len jedinej z mnohých firiem, ktoré nadobudli majetok podobne ako Jukos. Vyšetrovanie viedlo k uväzneniu šéfa spoločnosti Michaila Chodorkovského. Rozpustením vlády sa Putin zbavil väzieb na Jeľcinovu garnitúru.
Podľa druhej interpretácie si odvolanie vlády želal sám Kasjanov. Najbližšie sa bude v Rusku reálne rozhodovať o novom prezidentovi až v ďalších voľbách v roku 2008. A Kasjanov ako jeden z mála nádejných Putinových nástupcov už teraz robí politickú reklamu svojej kandidatúre.
Putin nepotrebuje robiť rázne gestá v situácii, keď je jeho predvolebná popularita na vrchole. Predčasné odvolanie je preňho nevýhodné, tvrdí analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba. „Podľa dôveryhodných zdrojov Kasjanov podal demisiu do rúk prezidenta ešte koncom októbra. Kasjanov predstavoval v Kremli politického garanta dohody medzi ľuďmi, ktorí vládli Rusku za Jeľcina na konci 90. rokov a Putinom. Kauza Jukos s Michailom Chodorkovským, Jeľcinovým človekom, znamenala porušenie tejto dohody z roku 1999. Podľa nej Putin do konca svojho druhého volebného obdobia do roku 2008 nemal podniknúť revíziu majetkových pomerov okolia blízkeho Jeľcinovi," hovorí Duleba.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ