Experti pátrajúci v Iráne po dôkazoch jeho jadrového zbrojného programu, odhalili stopy rádioaktívneho prvku, polónia, ktorý možno využiť na vyvolanie reťazovej jadrovej reakcie, píše sa v správe. Podľa dokumentu Irán vo svojich predchádzajúcich vyhláseniach prácu s polóniom nespomínal. Stopy polónia objavili vlani v septembri a tento prvok „mohol byť využitý na vojenské účely v niektorých modeloch jadrových zbraní," spresňuje správa.
Jadrovú agentúru však podľa správy podstatne viac znepokojuje nález utajovaného moderného zariadenia na výrobu obohateného uránu, o ktorom informovala americká tlač minulý týždeň. Ide o súčiastky odstredivky P2, v ktorej možno obohacovať urán na jadrové reaktory, ale aj na jadrové bomby. Zároveň informuje, že Irán dodatočne sľúbil zastaviť montáž centrifúg, ktorú mal skončiť podľa dohôd už vlani.
Správa agentúry hovorí aj o nových nálezoch vysoko i nízko obohateného uránu na dvoch miestach v Iráne, o ktorých ešte neposkytla táto krajina vysvetlenie. Doteraz Teherán tvrdil, že obohatený urán objavený v krajine pochádza z kontaminovaných centrifúg kúpených na čiernom trhu. Rôzne druhy obohateného uránu odhalené v elektrárni v Kalaje a v jadrovom zariadení v Natanze však tieto zdôvodnenia spochybňujú. (čtk)