Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovenské elektrárne sľúbili vyplatiť všetkým svojim zamestnancom, ktorí budú prepustení pri odstavení prvého a druhého bloku jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v rokoch 2006 a 2008 odstupné vo výške 60-násobku ich mzdy. To by pre každého prepusteneného znamenalo odstupné takmer dva milióny korún.
Elektrárne sa tak zaviazali urobiť v kolektívnej zmluve, ktorú schválilo predstavenstvo a aj dozorná rada elektrární. Potvrdila to hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Kaplanová: „Materiál je schválený, rokuje sa o ňom už len s ministerstvom hospodárstva, ktoré k nemu malo len formálne pripomienky. Zatiaľ zmluva podpísaná nie je," povedala Kaplanová.
Na odstupné majú elektrárne vyčleniť sumu 1,9 miliardy korún. „Týka sa to 1140 zamestnancov jadrovej elektrárne V1," spresnila Kaplanová. To znamená, že výška odstupného pre každého z nich by mala dosahovať vyše 1,7 milióna korún. Zodpovedá to 60-násobku priemernej mzdy v elektrárňach, ktorá je v súčasnosti 28-tisíc korún. „Suma 1,9 miliardy bola vypočítaná podľa jednoduchého kľúča: priemerná mzda v elektrárňach vynásobená 4-percentnou infláciou až do roku 2015, keď bude V1 definitívne odstavená," vysvetľuje.
Bežne sa odstupné odvíja od Zákonníka práce, podľa ktorého „zamestnancovi patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku". Ak odpracoval u zamestnávateľa aspoň päť rokov, má nárok na odstupné vo výške trojnásobku jeho platu. To je zákonom zaručené minimum, kolektívne zmluvy však môžu byť dohodnuté na vyššie sumy.
Výšku odstupného, ktorú schválili elektrárne pre svojich ľudí, nepovažuje štátna firma za nadnesenú. „Ide o vysokoprofesionálnych odborníkov v oblasti jadrovej energetiky," povedala Kaplanová. „Prostriedky zatiaľ vyčlenené nie sú, elektrárne sú však zaviazané vládnym uznesením, aby tieto peniaze išli z vlastných zdrojov, a nie zo štátneho rozpočtu," dodala.
Podľa ministra hospodárstva Pavla Ruska je za zmluvu a za rokovania s odbormi zodpovené predstavenstvo. „Boli by sme veľmi radi, keby zmluva vychádzala z reálnych možností elektrární a keby nepredlžovala stav, že z cudzieho krv netečie. Nemyslím si, že sú na tom až tak dobre, aby si mohli dovoliť podpisovať takéto zmluvy," povedal.
Privatizáciu elektrární to podľa Ruska neovplyvní. Takmer dvojmiliardová zmluva do roku 2015 však môže korigovať záujem ich potenciálnych kupcov a ponuku, ktorú predložia. „Investori budú počas due dilligence informovaní o všetkých relevantných skutočnostiach a záväzkoch v rámci podniku," tvrdí hovorkyňa elektrární.
T EREZA COPLÁKOVÁ