olského štúdia a zákonu o pôžičkách. Do štrajkovej pohotovosti už vstúpili niektoré fakulty. Minister školstva Martin Fronc výzvu označil za „nerozumnú zmenu postoja". Rada tvrdí, že navrhované kroky spôsobia vážne finančné problémy najmä študentom zo strednej vrstvy, znížia prístup k vzdelaniu a spôsobia odchod mladých ľudí do zahraničia, najmä do Česka.
Už dnes sú podľa rady životné náklady a náklady spojené so štúdiom veľmi vysoké a zavedením poplatkov budú vraj pre mnohých neúnosné. „Sme presvedčení, že (školné) nezvýši kvalitu štúdia," povedal predseda študentskej rady Boris Sloboda.
Rada žiada vládu, aby vypracovala vplyvovú štúdiu zmeny sociálneho systému na študentov, vrátane školného. Podľa nej by sociálne štipendiá potrebovalo 60 percent študentov, nie navrhovaných 30, a všetci by mali dostávať príspevok na bývanie.
„Minister sa zúčastnil na sobotňajšom zasadnutí študentskej rady, na ktorom vysvetlil pozitíva zákona o študentských pôžičkách a deklaroval záujem rokovať o konštruktívnych pripomienkach. V otázke sociálnych štipendií dokonca vyzval študentov, aby navrhli hranicu príjmu rodiny pre ich poskytovanie," povedala hovorkyňa ministerstva Michaela Dobošová.
Schválenie zákona zavádzajúceho školné je otázne, pretože Slobodné fórum, hoci hlasovalo za vládny program, pred časom deklarovalo, že ho nepodporí.
Štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth pripustil, že o niektorých otázkach sa ešte bude diskutovať. Napríklad aj o tom, že by sociálne štipendiá dostalo 60 percent študentov, alebo o možnosti získať pôžičku nielen na zaplatenie školného, ale aj na pokrytie ostatných nákladov. (tasr, mar)