BRATISLAVA - Ministerstvo práce je presvedčené, že príležitostí na tzv. aktivačné práce pre ľudí v hmotnej núdzi nie je málo. „Stačí sa pozrieť do našich obcí, práce je v zime či v lete dostatok," tvrdí Peter Húska z ministerstva. Starostovia však majú neraz iný názor.
Ak občan, ktorý nemá iný príjem, odpracuje najmenej 10 hodín týždenne pre obec, dostane príspevok 1000 korún na mesiac. Ministerstvo tvrdí, že závisí len od starostov, ako si menšie obecné práce dokážu zmanažovať.
Ján Remo, starosta Ladiec v Ilavskom okrese, má dojem, akoby štát chcel preniesť zodpovednosť za nezamestnanosť na starostov. Ale on ako starosta nedokáže ponúknuť prácu všetkým nezamestnaným.
Že dopyt neraz prevyšuje ponuku, potvrdzuje aj starosta Varhaňoviec v Prešovskom okrese Anton Štefko. Pre Rómsku tlačovú agentúru povedal, že záujem Rómov o prácu je taký veľký, že „ani pri najlepšej vôli nedokážeme vyhovieť všetkým záujemcom". Z 260 uchádzačov o prácu vybral 90 - spôsobom „z každého domu jeden".
Starosta Hrabušíc v okrese Spišská Nová Ves Štefan Labuda si menšie obecné služby nevie vynachváliť. Tvrdí, že obec si tak vyrieši veľa problémov. „Napríklad v utorok sa vypratal sneh z obce, minule sa odpratal všetok odpad." K včerajšiemu dňu takto podľa neho pracovalo 100 ľudí a „ešte chystáme ďalších 25". Skoro všetci sú Rómovia. Napriek tomu si Labuda myslí, že aktivačné práce problém neriešia, je to „taká náplasť na veľkú ranu".
Menšie obecné služby čoskoro mieni zaviesť aj Ivan Klincko, starosta Kamenian z okresu Revúca, kde Rómovia v noci na pondelok vyrabovali predajňu potravín. Čo budú robiť? „Drobné stavebné úpravy, odstraňovanie skládok komunálneho odpadu, regulácia potokov, kosenie, upratovanie, úprava verejných priestranstiev," vyratúva. Myslí si, že nezamestnaní prácou nepohrdnú. „Robiť by chceli, ak im za to budú platiť," tvrdí. Ľudí v hmotnej núdzi je okolo stovky, starosta ich chce „zobrať" všetkých.
Projekt menších obecných služieb sa rozbehol vlani. Ministerstvo hovorí, že za rok sa na ňom zúčastnilo asi 100-tisíc nezamestnaných. Novinkou oproti vlaňajšku je, že „najímať" nezamestnaných môžu aj cirkevné združenia, školy či občianske združenia na tzv. dobrovoľnícke práce. „Priestor na získanie aktivačného príspevku sa tak niekoľkonásobne zvyšuje," tvrdí Húska.