
Jovanka Brozová v časoch, keď žila na vysokej nohe. FOTO -REUTERS
tu strávila v domácom väzení 24 rokov, nemala povolených príliš veľa návštev.
Jovanku Brozovú (75) zadržali za zvláštnych okolností v roku 1977, tri roky pred smrťou jej manžela. Oficiálny dôvod nikdy neexistoval, údajne ho nariadil Tito. Analytici niekoľko rokov špekulovali, že Jovanka Brozová bola na čele sprisahania srbských generálov proti svojmu manželovi Chorvátovi, ktorý vládol v bývalej Juhoslávii 35 rokov. Nikto nikdy tieto špekulácie nepotvrdil a nikto zo starších komunistických predstaviteľov lojálnych Titovi nikdy verejne neprehovoril o tom, čo je známe ako Jovankina záležitosť.
Raz do týždňa na hrob
Za trinásťročnej vlády Slobodana Miloševiča údajne dávali na Jovanku starostlivý pozor, ale nikto nevedel prečo. Býva za vysokým múrom v ošarpanom dome so štukovou výzdobou, priamo naproti bielemu palácu, ktorý používal Miloševič. Dom s trávnikom vyzdobeným antickými sochami stráži polícia. Po nástupe novej vlády prezidenta Vojislava Koštunicu môže vdova po Titovi konečne začať nový život.
„Jovanka Brozová je slobodný občan, neexistujú žiadne obmedzenia jej voľného pohybu. Federálny minister súhlasil s poskytnutím ochrany pani Brozovej. Žije sama, a tak je pochopiteľné, že chce, aby s ňou niekto z ochranky zostal,“ povedal poradca ministra. Jovanka má sestru a sesternice, s Titom žiadne deti nemali. Jej príbuzní tvrdia, že sa bojí hovoriť o svojom väznení i ďalších udalostiach. „Hovorí mi, že je veľmi rada, že žije, že sa nestala obeťou automobilovej nehody zorganizovanej režimom, ktorý sa jej chcel zbaviť,“ hovorí jej sesternica Vlada Zivulovičová.
Dvadsaťtri rokov dodržiavala Jovanka Brozová rovnaký rutinný život. Dom opúšťala iba raz za týždeň, aby navštívila manželov hrob. Stráže pri hrobe hovoria, že každý pondelok prišla položiť na mramorový monument kvety. Chvíľu pri hrobe postála a potom sa zas vrátila do domu.
Tito – môj veliteľ
Jovanka, za slobodna Budisavlevičová, sa narodila v roku 1925 v Chorvátsku srbským roľníkom. Tita stretla za druhej svetovej vojny, keď mala sedemnásť, v jednom tajnom odbojovom hnutí. Tita, jej o 32 rokov staršieho veliteľa, uchvátila Jovankina krása. V roku 1945 bola povýšená do hodnosti majora a stala sa členkou Titovho sekretariátu.
V roku 1952 mali tajnú svadbu. Svadba, Titova tretia, bola odhalená až vo chvíli, keď jeho kancelária oznámila, že prezident a pani Brozová prijmú jedného zo zahraničných predstaviteľov. Obaja si radi užívali život. Jovanka sa pravidelne objavovala na verejnosti s diamantmi a v kožušinách. Naposledy ju videli v júni 1977 na recepcii pri príležitosti návštevy nórskeho premiéra. V lete už s Titom nebola ani na návšteve Sovietskeho zväzu, severnej Kórey a Číny.
Objavovali sa špekulácie, že v Juhoslávii sa mala opakovať situácia z Číny – v roku 1976 bola uväznená manželka Mao Ce-tunga s ďalšími členmi tzv. gangu štyroch za údajné plánovanie prevratu. Jovanka Brozová však v jednom z mála rozhovorov médiám v roku 1996 povedala, že toto nebol prípad Juhoslávie: „Obvinili ma zo snahy prevziať moc, i keď ja som na to nemala ambície… Vedela som príliš mnoho o prostredí okolo Tita, o ľuďoch, ktorí neboli jeho priateľmi a ktorí mu klamali o situácii v krajine. Ja som bola jediný človek, ktorý ho mohol varovať a chrániť ho.“
Balíčky s jedlom pred dverami
Len niekoľko mesiacov po Titovej smrti v roku 1980 Jovanku požiadali, aby opustila rezidenciu, kde žila oddelene od Tita od roku 1977. Všetky veci jej zhabali vrátane telefónnych záznamníkov, listov a fotografií. Titova rezidencia sa stala pamätníkom. Jovanka popísala osemdesiate roky ako život v totálnej izolácii s 15 policajtmi, ktorí nepretržite strážili jej dom. V deväťdesiatych rokoch už mohla ísť nakupovať alebo do reštaurácie so svojimi príbuznými. „Kdekoľvek som sa objavila v obchode s potravinami, ľudia sa okolo mňa zhromaždili a pýtali sa ma, ako sa mi darí,“ povedala pre jeden časopis v roku 1999.
Keď bola v krajine vysoká inflácia, bola prakticky bez prostriedkov. V tom čase sme nechávali balíčky s jedlom pred dverami jej domu. Bez tohto jedla by asi zomrela, hovorí jej sesternica.
V roku 1997 sa do Titovej rezidencie ako prezident Juhoslávie nasťahoval Miloševič. Hlavnú budovu o dva roky zničilo bombardovanie NATO.
Chce už len byt a doklady
V roku 1986 sa spoločne s dvoma Titovými synmi z predchádzajúcich manželstiev súdne domáhala vrátenia miliónových súm za luxusný tovar a domy, ktoré boli, ako hovorila, osobným majetkom Tita. Vláda vtedy vyhlásila, že to všetko bolo majetok štátu a že dediči naň nemajú nárok. Súčasná juhoslovanská vláda platí pani Brozovej ochranku, kuchárku a upratovačku.
„Všetko, čo by chcela, je malý byt a vlastné doklady,“ hovorí jej sesternica. „Chce byť normálna a anonymná ako všetci ostatní. Naozaj je to tak veľa?“
(čtk/the independent)