de, nízky počet zničených tankov a obrnených vozov) sa Američania dozvedeli ďalšiu nepríjemnú správu. Vojenská technika zjavne nefunguje tak, ako by si želali.
Väčšina z 25 riadených bômb dopadla desiatky metrov od zameraných cieľov, oznámili predstavitelia amerického námorníctva, ktoré za operáciu zodpovedalo. Iný zdroj dokonca uviedol, že bomby padali až vo vzdialenosti vyše sto metrov od cieľa. To je v dnešnom vojenskom svete sofistikovaných technológií, kde sa hovorí o zameriavaní na centimetre, výrazný neúspech. Navyše, cena jednej takejto rakety sa pohybuje medzi 250- až 750-tisíc dolármi.
Komunikačné spoje zničené
Riadené bomby mali pri útoku na iracké radarové stanovištia zasiahnuť 25 častí týchto zariadení. Pentagon ale mohol potvrdiť zničenie len ôsmich cieľov. Isté je, že osem spustošeniu uniklo, osud ďalších je zatiaľ nejasný pre nedokonalé satelitné zobrazenie.
Útok sa však nezameral len na radary, ale najmä na zničenie komunikačných uzlov irackej protilietadlovej obrany, vďaka ktorým prebieha spojenie medzi radarmi v okolí Bagdadu a raketovými batériami na juhu krajiny. Úlohu sa podarilo splniť.
V minulosti iracké jednotky na juhu používali na zameriavanie amerických a britských lietadiel vlastné radary. Keď ich americké strely špeciálne určené na vyhľadávanie radarov opakovane ničili, zmenili taktiku. Nové systémy s veľkými radarmi sa teraz nachádzajú úplne inde ako rakety, ktoré by mali zničiť nepriateľské lietadlá.
Úchylka do ľava
Na takmer všetkých raketách, ktoré minuli svoj cieľ, sa objavila tá istá chyba. Vychýlili sa doľava. Opakované rovnaké zlyhanie viedlo predstaviteľov námorníctva k domnienke, že ide o softvérovú chybu. Skúma sa aj možnosť, že bomby boli poškodené ešte predtým, ako sa dostali na lietadlovú loď Harry S. Truman.
„Môže to byť mechanický problém, môže to byť softvérový problém,“ povedal pre Washington Post jeden z predstaviteľov námorníctva. „Väčšina striel, ktoré minuli cieľ, ho aj tak poškodili,“ tvrdí tento zdroj. Ďalší tvrdia, že pre námorníctvo je takýto výsledok veľkým ponížením.
Americké bojové lietadlo sa Iraku zatiaľ zostreliť nepodarilo. Od roku 1998 sa však armáda Saddáma Husajna snaží útočiť na americké a britské lietadlá dohliadajúce na dodržiavanie bezletových zón nad severným a južným Irakom.
Posledné iracké úpravy znamenali výrazné zrýchlenie ich systémov a pre Američanov nebezpečenstvo, že stihnú správne zamerať ich lietadlá a zasiahnuť ich. „Išli sme po mozgoch,“ komentoval akciu hlas z Pentagonu. (mch)
Tematicky príbuzný článok:
Bombardovali Irak