
Fotografia, ktorá obletela svet. Jej 53-ročný autor Manuel Pérez Barriopedro na nej zachytil Tejera v akcii. Barriopedro na fotografii zarobil veľké peniaze a získal množstvo ocenení. FOTO - ČTK/AP
Z celého puču je najznámejší jeden vojak, plukovník Antonio Tejero Molina, podľa ktorého sa prevrat nazýva Tejerazo. Tento plukovník oblečený v uniforme Guardie Civil (polície) s revolverom v ruke vtrhol do poslaneckej snemovne a zakričal: „Dámy a páni, všetci na zem!“ Fotografia Tejera s poslancami ukrývajúcimi sa medzi lavicami sa okamžite dostala do novín na celom svete.
„Tejerazo“ trvalo osemnásť hodín. Čas plynul a pučisti, ktorých počet ani mená neboli známe, mali moc. Udalosť sa začala o 18.23 h a bolo treba počkať až do 1.30 ráno, kým sa na obrazovkách objavil kráľ Juan Carlos oblečený v uniforme. Stal sa z neho štít demokracie. Jeho gesto bolo pritom rozhodujúce, pretože veta „Nepodporím!“ urobila z prevratu vojenskú operetu a Španielsko usmernila na ceste k demokracii.
Väčšina Španielov si vtedy uvedomila, že kráľ sa stal symbolom demokracie.
Niektoré knihy však hovoria o trochu inej úlohe jeho veličenstva. Všetci sa pýtajú: „Kto to začal?“
Odpovedí je veľa a špekuluje sa o miere kráľovej zodpovednosti. Najznámejšia je hypotéza, podľa ktorej prevrat kormidloval kráľ, no po „operetnom“ vystúpení Tejera v parlamente pučistov opustil. Niektorí historici zase zodpovednosť kladú na plecia spravodajskej služby. Ďalší hovoria o armáde, ktorá v tom čase ešte iba hľadala svoju úlohu v spoločnosti nakazenej frankizmom.
JURAJ TOMAGA