„Na začiatku bolo klamstvo,“ tvrdí nemecká ARD o zásahu v Kosove

Keď NATO vojensky zasiahlo proti Juhoslávii, západní politici presviedčali verejnosť, že v Kosove dochádza ku genocíde a systematickému vyháňaniu Albáncov. Jedným zo zlomových momentov pri tomto presviedčaní bol masaker v Račaku. Podľa správ médií tam ...

Keď NATO vojensky zasiahlo proti Juhoslávii, západní politici presviedčali verejnosť, že v Kosove dochádza ku genocíde a systematickému vyháňaniu Albáncov. Jedným zo zlomových momentov pri tomto presviedčaní bol masaker v Račaku. Podľa správ médií tam 16. januára 1999 našli zmasakrovaných 45 civilistov. Podľa výpovede tamojších Albáncov ich zavraždili srbskí policajti. 24. marca začalo NATO nálety na Juhosláviu.

Na Miloševičovom mieste je dnes prozápadný politik Vojislav Koštunica. Jednou z vecí, ktorú vyhlasuje, je nutnosť vyšetriť masaker v Račaku. Belehrad verziu masakra civilistov nikdy nepripustil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Na začiatku bolo klamstvo“

Nemecká verejnoprávna televízia ARD uviedla dokument Na začiatku bolo klamstvo, podľa ktorého išlo v prípade Račaku o účelovú manipuláciu. Snímkami sa oháňal nemecký minister zahraničia Joschka Fischer, ktorý prirovnal srbskú brutalitu k Osvienčimu. Minister obrany Rudolf Scharping ešte 27. apríla ukazoval „tri mesiace staré“ snímky na tlačovej konferencii v Bonne.

Dokument ARD uvádza výpoveď nemeckého policajta Henniga Henscha, ktorý pracoval pre OBSE a bol na mieste po čine. Tvrdí, že Scharpinga upozornil, že na snímkach sú obete, ktoré zomreli pri bojoch na rôznych miestach a postupne ich zozbierali. On sám vraj mŕtvoly zvážal na miesto údajného masakra z rôznych oblastí spolu s dvoma ruskými kolegami.

„Väčšina obrázkov bola zmanipulovaná,“ napísal zároveň s odvysielaním dokumentu týždenník Stern. „Fischer a Scharping svojich občanov podvádzali a klamali… Viedli dokonalú dezinformačnú politiku.“

SkryťVypnúť reklamu

Stern pripomína tvrdenia medzičasom penzionovaného generála Heinza Loquaia, ktorý označil srbské plány na systematické vyhnanie Albáncov za „čisto nemecký výmysel“. Sociálni demokrati a zelení museli obhajovať zásah NATO na pôde Spolkového snemu.

„Typický fašistický čin“

Udalosti v Račaku okamžite odsúdil vtedajší šéf overovacej misie OBSE v Kosove Wiliam Walker a po ňom mnohí poprední západní politici. Začalo sa hovoriť o nutnosti zásahu NATO, na ktorý už vtedy existoval tzv. aktivačný rozkaz. Vodcovia kosovských Albáncov vyzvali NATO, aby zakročilo silou. Albánske ministerstvo zahraničia napísalo, že ide o „typický fašistický čin šovinistických veľkosrbských síl“.

Srbská strana predložila policajnú správu, podľa ktorej Albáncov zabili v sebaobrannom boji. Belehrad obvinil Walkera z vykonštruovanej lži a dosiahol jeho odchod z Kosova. „Táto hrozná lož bola plánovaná ako zámienka na nový tlak na Juhosláviu a ako jasné znamenie pre teroristov, že ich zahraniční spojenci ich neopustili,“ stálo v juhoslovanskom vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa vlastne stalo?

Masaker nebol spoľahlivo dokázaný ani vyvrátený. Telá štyridsiatich piatich mŕtvych - vrátane troch žien a chlapca - mali podľa prvých správ agentúr strelné rany na hlave alebo krku, niektoré mali vraj vypichnuté oči a rozbité alebo odrezané hlavy.

Belehrad umožnil vyšetrovanie fínskemu forenznému tímu. Fíni 17. marca predložili správu z pitvy - nevylúčili, že išlo o masaker, k okolnostiam smrti obetí sa však nevyjadrili. Nebolo možné potvrdiť, či boli obete ozbrojené, ani to, či boli zabité náhodou, alebo patrili k povstalcom. Táto správa mala výrazne menšiu publicitu než obrázky z masakra spred troch mesiacov.

Manipulácie sa však, zdá sa, nekončia - albánsky novinár Besnik Hamiti, ktorý spolupracoval pri natáčaní dokumentu Na začiatku bolo klamstvo, tvrdí, že pri jeho výrobe došlo k pozmeneniu výpovedí Albáncov, čo zmenilo aj záver. Ten vyšiel ako obžaloba ministra Scharpinga.

SkryťVypnúť reklamu

(bj, kos)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 688
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 470
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 464
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 458
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 564
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 998
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu