
Bill Clinton pri partičke golfu so švagrom Hughom Rodhamom.
FOTO - ARCHÍV
Stále častejšie sa Američania pýtajú: Prečo Clinton udelil milosti? S novými odhaleniami rastie podozrenie, že ho ovplyvnili kamarátske a rodinné vzťahy. Že jedno z posledných rozhodnutí v Bielom dome urobil ako politickú službu a dokonca že si za ňu dal zaplatiť.
Brat Roger
Najskôr sa ukázal ako nepolepšiteľný prípad jeho nevlastný brat Roger. Bill mu vyčistil register trestov, nespratný Roger sa však opil a v takomto stave ho chytili policajti za volantom na diaľnici. Cez víkend chcel vyvolať v losangeleskom bare bitku s vyhadzovačom. Za milosť sa možno ani nepoďakoval. Bill môže Rogera ľutovať a rýchlo na neho zabudnúť. Horšie to bude so švagrom Hughom Rodhamom.
Švagor Hugh
Medzi 176 Američanmi, ktorých Clinton omilostil alebo im zľavil z trestu, je aj Almon Glenn Braswell a Carlos Vignali. Zatiaľ nič škandalózne. Korenie dodal fakt, že Vignali mal sedieť v base za drogové dílerstvo a jeho otec je známym sponzorom Demokratickej strany.
Skutočný škandál však vypukol až v momente, keď bulvárny National Enquirer vyzradil, že Braswella aj Vignaliho zachránil Clintonov švagor Hugh.
Právnik Hugh Rodham si dal za to zaplatiť 400-tisíc dolárov. Za podobné služby sa odmena berie vždy a nie je to protizákonné. Akurát morálka dostala poriadne zaucho.
Clintonovci tvrdia, že o ničom nevedeli a Hugh na ich žiadosť peniaze už aj vrátil. „Môj klient prezidentovi ani senátorke Clintonovej neradil a ani ich neinformoval, že sa v tejto veci angažuje,“ povedala Hughova právnička. Médiá sa však budú pýtať, či Hugh niečo Billovi nepošepol ani počas golfu, ktorý spolu hrávajú.
Marc Rich
Doteraz sa najviac hovorilo o milosti, ktorú Clinton udelil Marcovi Richovi. Ten pred 17 rokmi emigroval do Švajčiarska. V Spojených štátoch má na krku 50 obvinení a na daniach vraj USA okradol o 48 miliónov dolárov. Čistý štít mu údajne zaplatila bývalá manželka Denise, ktorá sponzorovala oboch Clintonovcov. Minulý týždeň začala prokuratúra Richovu milosť vyšetrovať. Teraz sa pravdepodobne pozrie aj na Braswella a Vignaliho.
Braswell a Vignali
Díler drog Vignali si odsedel šesť rokov. Vďaka otcovi vyšiel 20. januára na slobodu. O deväť rokov skôr, ako mal. Clinton dal jeho milosť overiť na ministerstve spravodlivosti. Akurát že odpoveď bola negatívna. Vo Vignaliho prípade sa podľa americkej agentúry AP angažoval aj Clintonov poradca Bruce Lindsey. Opakovane ho kontaktoval práve Rodham.
S Braswellom je to zamotanejšie. Clintonov poradca sa tu priamo neobjavuje. Neobjavilo sa tu však ani ministerstvo spravodlivosti. Podľa New York Times ho Clinton obišiel asi v dvadsiatich prípadoch - napríklad aj keď išlo o Richa.
Braswellova milosť vyvolala spory ešte pred tým, ako do nej vstúpil Billov švagor. Clinton ho chcel omilostiť za podvody z roku 1983. Podľa zdroja AP z exprezidentovho okolia bol Clinton presvedčený, že odvtedy Braswell nič zlé neurobil. Nie je to tak. V čase, keď mu dával milosť, ho federálny prokurátor vyšetroval v súvislosti s daňovými únikmi a s možným praním špinavých peňazí.
Dve spravodlivosti
Podozrenie, že prezident pri odchode nekonal v záujme Ameriky, ale v záujme priateľov a sponzorov, rastie. „Opäť sa raz ukázalo, že je tu jedna spravodlivosť pre tých s peniazmi a vplyvom a druhá pre všetkých ostatných,“ povedal republikánsky kongresman Dan Burton, ktorý vedie výbor na vyšetrovanie milostí.
MATÚŠ KOSTOLNÝ