Na stránke rektorátu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici napríklad nájdete rebríček Top 500 univerzít, ktorý vypracovala čínska Šhanghai Jiao University. Pre Európu bol sklamaním, pretože viedli americké univerzity. Pre Slovákov tiež - nedostali sa ani do tej päťstovky. Česká Karlova univerzita sa umiestnila na 301. mieste.
Na prvom mieste sa umiestnil Harvard, na druhom Stanford University, na treťom Caltech a na štvrtom mieste Berkeley - všetky z USA. Na piatom mieste je britská University Cambridge.
Hodnotenie kvality dvetisíc univerzít trvalo dva roky a zohľadňovali sa v ňom také údaje ako koľko študentov, respektíve zamestancov univerzity je nositeľmi Nobelovej ceny, koľko citácií vedcov z univerzity sa objavilo v známych médiách, koľko článkov publikovali v časopisoch ako Nature či Science, koľko v indexe vedeckých citácií či v indexe spoločenskovedných citácií, a v hodnotení výkonnosti každej fakulty.
Výsledok? Len Veľká Británia má univerzity v prvej dvadsiatke - Cambridge na 5. mieste, Oxford na 17. mieste a University College London na 20. mieste. Zvyšok sú americké univerzity s výnimkou Tokyo University v Japonsku.
Európa má 31 univerzít v prvej stovke. Okrem Veľkej Británie sa objavujú aj inštitúcie zo Švajčiarska, Švédska, z Holandska, Nemecka, Francúzska, Talianska, Dánska, Fínska, Rakúska a Belgicka.
Maďarsko vyšlo z pristupujúcich krajín Európskej únie najlepšie, Univerzita v Szegede je na 201. pozícii spolu so 49 ďalšími inštitúciami.
Zaujímavosťou je, že najnižšie hodnotenie mali inštitúcie orientované humanitne a spoločensky.
(sr)